Lahananın Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Lahana güz ve kış meyvesi olarak sofralarımızda yerini alır. Ve çeşitli türleri mevcuttur. Beyaz lahana, Brüksel lahanası ve Kara lahana olarak çok faydalı bir sebze olarak mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca birçok çeşitte yemek ve salataları da yapılmaktadır.

Lahana yemeği, kapuska, lahana sarması, yağlı ve limonlu olarak haşlanmış salata, yeşil salatanın içinde ve ayrı olarak hazırlayabileceğimiz yemeklerin yanında mutlaka tüketmek isteyeceğimiz salatalarda ve bu sıralar çok fazla ismini duyduğumuz lahana çorbası. Bu yemekler kısa süreliğine çıkan lahana sebzesi için oldukça kıymetli yemek çeşitleridir.

 

Lahananın Faydaları

Lahananın faydaları son zamanlarda, araştırıldıkça ve denendikçe fazla olduğu duyulmaktadır. Her yemek çeşidinde mutlaka insan vücuduna faydası dokunacak bir ve sağlıklı besin değeri yüksek bir sebzedir.

Bol miktarda B,C ve E vitamini içermektedir. Cildi temizler, kanı temizler, idrar söktürücü özelliği vardır, vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri de aynı zamanda idrar ile birlikte dışarı atmamızı sağlar. Özellikle çeşitli hastalıklara sahip olan insanların tüketmesi gerektiğini, doktorlar artık televizyon programlarında bile bahsetmektedir.

 

Lahana Nelere İyi Gelir?

Lahananın faydaları o kadar fazladır ki bakıldığında birçok şeye iyi geldiği görülmektedir. Aslında birçok kişi çocukluk döneminde lahanayı sevmemekte, daha sonrasında ise de denemeye cesaret edememektedir. Fakat bu durumda çeşitli alternatiflerle çocuklarınıza lahanayı sevdirebilmek de annelerin elindedir.

Lahana, kansızlık sorunu çeken kişiler için kansızlığı önleyici etkisi mevcuttur. Mide ve bağırsakları koruduğu için; çeşitli mide, bağırsak, akciğer ve deri kanserini önleyici etkisi vardır. Kalp hastalıkları için de önemli bir besin kaynağıdır.

Ayrıca, bedenin bağışıklık sistemini çökertici bakteri ve virüslere karşı korumakta ve yok etmektedir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarından da vücudu korur. Neredeyse her türlü sağlık sorununa iyi gelmekte ve önleyici etkisi bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde ve çeşitli dengesizlik yaşadığınız durumlarda sıcak, soğuk dengesinin oluşmadığı zamanlarda göğüs çatlaması ile karşılaşılır. Can acıtıcı olup zor geçmektedir. Lahana bu rahatsızlığı da iyi gelmektedir. Ayrıca hazımsızlık çeken insanlara ve gut hastalığına da iyi gelmektedir. Tüm bu araştırılmış olan lahana faydalarından yararlanmak ise çok kolaydır. Sofranızdan eksik etmemek yararınıza olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.