Lavman Nedir ve Nasıl yapılır?

Kalın bağırsağı temizlemek amacıyla yapılan etkili, kolay ve doğal bir yöntemdir. Karın ağrısı, sindirim sistemi ile ilgili sorunlar, sancı gibi şikayetleri dindirmekte kullanılır. Lavmanın amacı kalın bağırsaktaki dışkıların, sıvının ve bu sıvının içerisinde bulunan toksinlerin vücuttun atılmasıdır. Lavman esnasında bir çeşit tüp veya katater vasıtasıyla bağırsakların temizleme işlemi yapılmaktadır. Lavman yapmakta kullanılan tüpler veya kataterler vasıtasıyla kalın bağırsak yıkanarak, bağırsak içinde bulunan toksinler, ağır metaller, zehirli maddeler dışarı atılmaktadır. Lavman yapılması ile birlikte vücudun sindirim sistemi daha sağlıklı ve verimli çalışmaktadır. Ayrıca sindirim sistemi bozuklukları da lavman yapılarak giderilebilmektedir.

 

 

Lavmanın Fayda ve Yararları

 • Lavmanın yapılması ile birlikte lavman yapılan kişinin bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski düşmektedir.
 • Lavman ile bağırsakta bulunan zehirle maddelerden, toksinlerden kurtuluruz.
 • Lavman ile birlikte kalın bağırsakta çökelmiş vaziyette bulunan ağır metaller vücuttan dışarı atılarak kanser riskini azaltmış oluruz.
 • Sindirim sistemi rahatlar ve daha hızlı çalışmaya başlar.
 • Kabızlığın en kesin çözümüdür.

 

 

Lavmanın Yapılması

 • Lavman yaptıracak hastaya, lavman öncesi kahve içmesini tavsiye ediyorum. Çünkü hem lavmanı kolaylaştırır, hem de toksinleri zararsız hale getirme özelliği nedeni ile vücudun temizlenmesine yardımcıdır.
 • Lavman yapımında kullanılacak olan solüsyon lavmanı yapacak doktorun talimatına göre hazırlanır.
 • Lavman malzemeleri, hazırlanarak lavman odasına getirilir. Bu malzemeler küvete  veya benzeri bir kabın içine konulabilir.
 • Rektuma girecek olan tüpün ucuna (10 -15 cm.) hastanın acı duymaması için vazelin sürülür.
 • İrrigatör lastiği, metal bağlantı tüpü ile birbirine bağlanır.
 • Sağlık personeli ellerine eldiven giyerek hazır bekler.
 • Lavman hastasından çıkacak olanların dökülmesi amacıyla sürgü hazır edilir.
 • Hasta sol tarafına yatırılır (letaral pozisyon) ve bacaklar hafifçe büktürülür.
 • Sağ diz sol dize göre daha fazla büktürülür.
 • Hastanın başının altına yastık konularak işlem yapılarak lavman son verilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ceren dedi ki:

  evde kendi kendine nasıl uygulanabilir lavman acı verir mi zararları varmı?

  1. Gündoğan Kamil UYGUNBAŞ dedi ki:

   LAVMAN YAPILIRKEN ÇEKİLEN SIKINTILAR; TABABET TEN (!)?… PARA KAZANANLARIN, İNSANA VERDİĞİ DEĞER(!)?…
   VE BEN G.K.UYGUNBAŞ EM.GAZİ ASB.BUNUN ACISINI(SIKINTILARINI) ÇEKTİĞİM İÇİN YAPTIĞIM BULUŞ SAYESİNDE,İNSANLIĞI BU SIKINTILARDAN KURTARDIM….(( ÖYLE PEK ZOR BULUNACAK BİR YÖNTEM DE DEĞİLDİ!?…)) KULLANANLARIN DUALARI *** PATENTİM OLACAKTIR***

   1. ortalık lüzumsuz dolu dedi ki:

    Doktorlar eğitimin aldığı konularda ahlam keserken, siz hangi meziyetinizle bu lafları konuşuyorsunuz, tababet o kişilerin mahareti olmakla beraber geçim kaynağı, heralde para kazanacak. Acıktığında sen mi doyuracaksın karnını…

 2. Hekim dedi ki:

  İnternette okuyupta kendi başına bir takım tedevi yapmak yanlıştır, Tüm ilaçların yararı kadar zararı varıdır. Doktor’a danışmadan kendi başınaza bir şey uygulamayınız. Bilginiz olsun fakat hastanede uygulatınız. İnternetten satın aldığı lavman ile hayatını kaybeden insanlar var.

 3. Nazlı dedi ki:

  Arkadaşlar ben 8 gün tuvalete çıkamadım ve dün acile gittim 🙁 doktor nasıl dayandın fln dedi dün lavman yapıldı bana ve çok kolay bi yöntem bende fissür olmasına rağmen bugün çok kolay tuvalete çıktım bi acile gidin doktor yapsın kendi başınıza bişey yapmayın.

  1. Omer dedi ki:

   Kardeş bende 8 SENEDIR KABIZ OLMUYORUM inanmicaksin ama kabizim geçmiyor ilaç kan 6 yaşında oldum LAVMAN YAPTILAR semmamme CEKTIM sevinçten şimdi gene oldum 2haftadr kabizim geçmedi gidicem yarın hayırlısı

 4. Omer dedi ki:

  YA ARKADAŞLAR ALLAH AŞKINA BENDE 8 SENEDIR KABIZ OLMUYORUM 6YASINDA OLDUM LAVMAN YAPTILAR YARIM SAAT SPNRA TUVALETI BOSALTINCA SEMMAMME CEKTIM ŞIMDI KABIZ OLDUM 8 SENE SONRA ÇOK ILGINC LAVMAN YAPTIRICAM OH DICEM KORKMAYIN ACITMIYOR

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.