Lifli Gıdalar Nelerdir ve Ne Faydaları Vardır

Lifli gıdaları açıklamadan önce lif çeşitleri ve liflerin genel özellikleri hakkında bilgi vermemiz gerekli:

Lif, besinlerde bağırsak tarafından enzimlenemeyen kısımdır. Lifler iki çeşide ayrılır, bunlar “suda çözülebilen” ve “suda çözülemeyen” olarak tanımlanırlar. İki lif türünün de çeşitli sorunlara ve rahatsızlıklara getirdiği farklı çözümler vardır. Örneğin:

Suda çözülebilen lif içeriği olan besinlerin özellikleri kan şekerini sabit tutmak ve kötü niyetli kolesterol sorununun çözümüne yardımcı olmak gibi şeyler ile sıralanabilir.

Suda çözünemeyen lif içeriği olan besinlerin özellikleri ise hemoroid sorunun çözülmesinde yardımcı olmak, kabızlık sorunun ortadan kaldırılması ve sindirim sistemi sorunlarının çözümünde yardımcı olmak gibi şeyler olarak sıralanabilirler.

SUDA ÇÖZÜNEBİLİR LİF İÇERİĞİNE SAHİP BESİNLER NELERDİR?

Suda çözünebilir lifler bağırsak organında enzime uğrayarak jel haline gelirler. Ortaya çıkan bu madde sindirim sisteminin çalışma hızını yavaşlatır ve vücuttaki tokluk hissiyatını uzatarak kan şekerindeki ani değişimlerin önüne geçer. Ayrıca kandaki kolesterol düzeyini de dengeleyici etki yapar.

Suda çözünebilir lif içeriğine sahip besinler şöyle sıralanabilir:

  • Tam Tahıllılar: Yulaf, tam tahıllılar arasında en yüksek suda çözünebilir lif içeriğine sahip besindir.
  • Meyve: Meyvelerden; armut, turunçgiller (mandalina, greyfurt, portakal vs.) tarzı meyvelerin suda çözünebilir lif içeriği yüksektir.
  • Sebzeler: Sebzelerin suda çözünebilir life sahip olan geniş bir yelpazesi bulunmasa da, brokoli, havuç ve lahana gibi sebzelerin içeriği yüksektir.
  • Baklagiller: Fasulye, sarı ve yeşil mercimek ve nohut tarzı besinler, baklagillerden suda çözünebilir lif içeriği yüksek olan besinlerdir. 

SUDA ÇÖZÜNEMEYEN LİF İÇERİĞİNE SAHİP BESİNLER NELERDİR?

Suda çözünemeyen lifler sindirim sistemi boyunca herhangi bir enzime uğramadan devam ederler ve özellikle bağırsak bölgesinde hareketlenmeyi arttırır ve buna bağlı olarak bağırsakta oluşabilecek sorunları çözer. Bu sorunlar; kabızlık ve kabızlığa bağlı sorunlar olarak açıklanabilir. Ayrıca suda çözünemeyen lifler diyetisyenler tarafından vücuttaki tokluk hissiyatını uzatmaya neden oldukları için kilo vermek isteyen kişilere önerirler.

Suda çözünemeyen lif içeriğine sahip besinler:

  • Şalgam, pancar ve karnabahar gibi sebzeler;
  • Çekirdekli ve kabuklu meyveler;
  • Çavdar, buğday ve bezelye gibi tahıl ve baklagiller olarak sıralanabilirler.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.