Light Kolalar (Light Cola) Gerçekten Sağlıklı mı

Kola, her yaş grubu insanın tükettiği zararları konusunda tartışmalar bulunan bir içecektir. Genel olarak bilim camiası kolanın, fast food ürünlerinin, cips gibi abur cuburların zararlı olduğu konusunda hemfikirdirler. Fakat yapılan reklamlar, bu tarz ürünlerin insanlara cazip gösterilmesi, kişilerde oluşan bağımlılıklar gibi sebepler kola ve diğer besinlerin zararlı kabul edilmesine rağmen insanlar tarafından tüketilmeye devam edilmesine neden olur.

LİGHT KOLA (DİYET KOLA) VE NORMAL KOLA ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Normal kolanın içeriğinde çok miktarda şeker bulunmaktadır ve yüksek kalorili bir içecektir. Fakat light kolalarda şeker yoktur, şekerin yerine geçen tatlandırıcılar vardır ve bu tatlandırıcıların kalorisi diğer normal kolalardan daha düşüktür.

 

LİGHT KOLANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Light kola, kola seven, fakat kilo alma sorunu yada kan şekeri problemi olduğu için koladan uzak durması gerektiğini düşünen kişiler için kola şirketleri tarafından üretilmiş, normal koladan farklı olarak içeriğinde şeker yerine tatlandırıcı bulunan ve düşük kalorili bir içecektir.

 

LİGHT KOLA GERÇEKTEN SAĞLIKLI MI?

KİLO ALMAMIZA NEDEN OLUR MU?

Normal kolaların ve fast food, cips abur cubur gibi ürünlerin vücuda kesinlikle zararlı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları tarafından açıklanmıştır. Light kolalar ise kola firmaları tarafından diyete giren yada kilo sorunu olup çeşitli zararlı yiyecek ve içecekleri bırakmayı ve fakat normal kolaların kilo almaya yol açtığını bildiği için kola tüketimini de en aza indirmeyi düşünen insanlar için üretilmiş normal kolalardan daha az kalori içeriğine sahip olan ve içinde şeker yerine tatlandırıcı bulunan light kolaları tercih edip içebileceklerini düşündükleri için üretilmiş bir üründür.

Fakat yapılan araştırmalar light kolalardaki tatlandırıcıların vücut tarafından karbonhidrat ve şeker olarak algılandığı saptanmıştır. Ayrıca light kolalar fazla tüketildiği zaman yine kilo almaya neden olur ve kişi kilo veremediğinden dolayı psikolojik olarak etkilenir, muhtemelen uzun bir süre daha da kilo verme denemesi yapmaz.

Bu yüzden hayatımızdan kola, diyet kola, fast food, cips, abur cubur ve daha ismini saymakla bitiremeyeceğimiz, vücudumuza zarar verip bağımlılık yapan ürünlerden kendimiz için uzak durmamız gerekmektedir.

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ВалокКизилюрт dedi ki:

    RE:Light Kolalar (Light Cola) Gercekten Sagl?kl? m? | Tabiat! Валок KТС-10 Семикаракорск

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.