Limon ve Aspirin ile Güzellik ve Sivilce Maskesi

Pürüzsüz ve duru bir cilt herkesin arzuladığı bir cilttir. Gerek yüzümüzde gerekse vücudumuzda ne bir leke nede bir sivilce olmaması herkesin beklentisidir. Bu durum insanoğlunun içgüdüsel olarak güzellik takıntılarından biri olmaktan çıkıp artık sağlık sorunu haline gelmesine neden olmuştur. Özellikle gençler ve kadınlarda desekte son yıllarda erkeklerin de artık bu tür sorunlar için arayış içine girmesine vesile olmuştur. İnsanlar bu sorunu çözmek için ya güzellik merkezlerine gider olmuş yada çeşitli kremler vasıtasıyla  veya bitkisel arayışlar içine girmişlerdir. Son zamanlarda en etkili olanı ise aspirin ve limon kürünün yapılması olmuştur.

Bazen genetik olarak ciltte lekelenme oluşur. Bazen dış etkilerden kaynaklanan güneş ,doğal çevre etkisi, stres, sivilce, yara, kullanılan ilaçlar, kadınlar için doğum sonrası oluşan lekeler vb. durumlar insanları bu sorunun çözümünü bulmaya itmiştir. Aspirinin faydası keşfedildiği günden beri bilinmekte ve hiçbir yan etkisi olmamaktadır.Günlük bir tane aspirin alınması bu yüzden önerilmektedir. Limon ise doğal asit kaynağı olmakla beraber yoğun C vitamini olarak tükettiğimiz bir meyvedir. Limonun sivilce ve lekelere karşı silici ve yok edici bir etkisi vardır. Özellikle yağlı ciltlerin hava alması gereken kıl köklerini  tıkaması ve sivilce oluşmasına sonrasında kuruyan sivilcenin ya koparılarak yada kendiliğinden sönerek lekelenme oluşmasına neden olmaktadır. Dışarıdan yapılan bu kürün leke ve sivilce oluşumunu temizlediği görülmüştür.

Çok sık yapılan aspirin ve sivilce maskelerinden bir tanesi söyle yapılabilinir.

  • 5-6 aspirin
  • 1,5 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı karbonat veya 1 yemek kaşığı maden suyu
  • 1 çay kaşığı bal

 

Yapılışı

İlk olarak aspirinler çukurca bir kaba alınır. İçinde iyice ezilir. Sonra içine bir çay kaşığı bal konulur ve iyice yedirilir. Sırasıyla 1,5  yemek kaşığı limon suyu, karbonat veya maden suyu ilave edilerek iyice erimesi sağlanır. Oluşan kıvam kremsi olması gerekiyor. Eğer maden suyu kullanılacaksa bu işlem yavaş yavaş yapılır.

Kirli olan cilt önce  varsa kükürtlü bir sabunla yıkanmalı veya temizleme tonikleriyle iyice arındırılmalıdır. Sonra  sıcak havluyla  beş dakika  tampon yapılmalıdır. Daha sonra yıkanmış ve temizlenmiş cilde yedirilerek maske sürülür. Yaklaşık olarak on – on beş dakika bekletilir. Sonrasında ılık bir suyla yüz yıkanır. Varsa bitkisel yağlardan biri veya iyi bir nemlendirici sürülür.

Bu yapılan maske taze yapılıp hemen kullanılmalıdır.Haftada 2-3 defa yapılması tavsiye edilen bu maske  neticesinde ciltte lekelenme ve sivilcelerin eskisi kadar sorun olmayacağı görülecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nejla dedi ki:

    Merhaba ben 28 yaşındayım benim anlımda sürekli ağrılı sivilce çıkıyor sonra siyah izler kalıyor limon iyi gelir mi acaba

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.