Limonun Faydaları Nelerdir ?

Ilıman bir  iklimde yetişen limon , yapraklarını hiç dökmeyen uçucu bir yağ içeren ülkemizde bol bol tüketilen küçük ağaçlı bir meyvedir.Limon ağacı yıl boyunca büyümeyi sürdürmektedir.Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir.Narenciye türleri arasında en bilinen türdür.Limon en çok suyu için kullanılır.Limon suyunun %5’i asitten oluşmaktadır.Ekşi ve mayhoş bir tadı vardır.Bol güneşli, rüzgardan korunmalı yerleri; hafif, suyu iyi akıntılı ve verimli toprakları seven limon ağacı, tohumlarıyla çoğalır. Doğal bir şifa kaynağı olan limon yüksek oranda C vitamini içermektedir.Ve sayamadığımız birçok faydası bulunmaktadır ve bunlarda bazıları şunlardır ;

 • C vitamini bağışıklık sistemimiz için önemli bir vitamindir ve limon yüksek oranda C vitamini içerdiği için bağırsak problemlerinize iyi geleceği düşünülmektedir.
 • Kalp,beyin ve sinir fonksiyonlarına potasyumun iyi geldiği bilinmektedir .Limonda yeteri seviyede potasyum bulunmaktadır.
 • Mide yanmasına ve şişkinliğe yararlı olacaktır.
 • Toksinleri temizliyerek karaciğerinizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.
 • Kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 • Cildinizdeki lekeleri yok denecek kadar azaltma özelliğine sahiptir.
 • Yanlış pişirme tekniklerinin kullanıldığı yemekleri bir miktar limon ile tüketmek sizin yararınıza olacaktır.
 • Limon kabuğunun limon kadar etkili olduğu bilinmekte olup cilt kanserlerini önlemede büyük rol oynamaktadır.
 • Vücudunuzdaki iltihabın azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Enerji verecektir.
 • Çağımızın en sık rastlanan hastalıklarından biri olan kanser hastalığında kanserli hücrelerle savaşmada da yardımcı olacağı düşünülmektedir.
 • Yüksek tansiyon hastalarının da limon tüketmeye özen göstermeleri önerilmektedir.
 • Alkol ve sigara kullanan bireylerin çaylarını limonlu içmesi ya da bir miktar limon kabuğu eklemeleri gerekir.

 

Limon ile yapabileceğiniz bir çok şey bulunmaktadır ve onlardan bazıları şunlardır ;

Limon ve Maydanoz Kürü: 15-20 maydanoz dalı ile bir adet limon ve bir bardak suyu blenderden geçirerek aç karnına tüketmeniz vücudunuzda oluşan iltihabı temizleme özelliğinin yanı sıra böbreklerde oluşan kumu ve taşı eritme özelliğine de sahiptir.Aynı zamanda cildinizi parlak gösterir ve karaciğer yağlanmasını azaltır.

Limon ve Bal Maskesi : 1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı organik bal ile elde edeceğiniz maskeyi yüzünüze masaj yapar şekilde uygulayarak 20 dk bekletip soğuk su ile temizleyin.Bu cildinize parlaklık ve ferahlık verecektir.

 

 

Nane ve Limon Çayı :  1 adet limon ,1 tutam nane , yeteri kadar su . Hepsini bir cezveye koyup hepsini kaynatın  , yeteri kadar kaynadıktan sonra isterseniz biraz daha limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için şeker yerine bal tercih etmeniz önerilmektedir.Ve her zaman taze tüketmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Ilık su ve Limon : Bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkarak sabahları aç karnına tüketmeniz sindiriminizi kolaylaştıracaktır ve kilo vermenizde yardımcı olabilir.

 

Her zaman sağlıklı bir yaşamınız olması dileği ile.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.