Madde Bağımlılığı Belirtileri Ve Kurtulma Yolları

Toplumumuzda her geçen gün artan yardım çığlıkları madde bağımlılığı konusunda yapılması gerekenlerin her gün yenilenerek tekrar tekrar ele alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Kendilerini tatmin edemeyen, sıkıntılardan kurtulamayan insanlar kendilerine bir çıkış yolu olarak görürler. Buldukları çıkış yolunun onları götürdükleri çıkmazlarda da çoğu zaman kaybolurlar. En acısı da madde kullanım yaşının çok küçük çocuklarımıza kadar düşmesidir.

 

Çocuklarımızı Korumak İçin Bu Belirtileri Bilelim

Erken teşhisin her hastalığın tedavisinde önemi vardır. Ancak konu madde bağımlılığıise bu önem daha da artar. Benim çocuğum yapmaz dememeli, taktığımız bu pembe gözlüklerle olası durumları perdelememeliyiz. Madde bağımlılığı belirtileriçocuğun iç dünyasında yaşadığı ve dış çevreye aksettirdiği davranış değişikliklerinden oluşur. Değişen arkadaş çevresi, azalan aile iletişimi, nereye harcadığı belli olmayan paraların çokluğu, gün içinde birden çok yaşadığı ruh hali kendini ele vermesi adına önemli belirtilerdir. Bu davranışları izleyen konuşma güçlüğü, gözlerde kanlanma, göz bebeğinde daralma, yüzde kızarma ve soğukluk, solunum güçlüğü ve ağrılar da varsa uzman yardımına ihtiyacınız var demektir.

 

Toplumda Oluşan Kara Delik: Madde Bağımlılığı Belirtileri

Sadece kullanan kişiyi değil yaşadığı çevredeki diğer insanlara da çok fazla zararı vardır. Sık arkadaş değiştiren, ders başarısı düşen, çevreyle ilişkililer de zaman zaman öfkelenme, saldırganlaşma, yaptığı işten veya eğitim aldığı okuldan uzaklaşma, geleceğe dönük umutsuz olmak toplumu oluşturan aileyi parçalayan kezzap etkili olaylardır. Kendini bu kara deliğin içinde kaybeden bireyler, onları kurtarmaya çabalayan güçleri her geçen gün azalan ailelerin huzura ihtiyacı her geçen gün daha da artmaktadır.

 

 

Madde Bağımlılığından Kurtulma Yolları

Madde bağımlılığı bir sağlık sorunu olmasının yanında, kötü bir alışkanlıktır. Ve insanların alışkanlıklarını bırakmaları kendi istekleriyle olmalı ki geri dönüş olmasın. Tedavi başarıya ulaşsın. Önce vücuda alınan maddelerden temizlenmesi için tedavi süreci gerekiyor. Bu ilk aşama önemlidir. Hastanın bu alışkanlığı bırakmak için kullanacağı direnç tedavinin başarısına olumlu yansıyacaktır. İkinci aşama ise rehabilitasyon kısmıdır. Hastanın kendine olan güvenini kazandıracak faaliyetler ve grup terapileriyle bu evre de tamamlanır. Bundan sonrası ise bireyin yeni bir çevre içinde yeni bir hayata başlamasıyla geri dönme riskini tamamen ortadan kaldırmaktan geçer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.