Maden Suyu Zararlı mıdır?

Maden suyu bir yeraltı kaynağı suyu olup mineral bakımından çıkarıldığı derinliğe göre azalan veya artan düzenli ve taze olarak tüketildiği takdirde bir şifa kaynağı olan şifalı sulardan biridir.

Yerin katmanlarının oluşu sırasındaki durumdan kaynaklanan  yeraltı sularının sondaj yardımıyla yerüstüne ıkarılıp tesislerde işlenerek dolumunun yapılıp özgünlük değerinin 250 ppm i geçmeyen  şifalı sulardır.Kendine has içeriğinde bulunan elementlerin varlığıyla şifa kaynağıdır.Maden suyu yeraltından geçerken ker katmanda farklı elementler alarak kendisini zenginleştirir.Bazı maden suları yerin özelliğine göre ya çok mineralli ya da az mineralli olabilir.Türkiye de doğu bölgelerindeki  maden sularının mineral değerleri ile ege bölgesinin maden sularının mineral değerleri aynı değildir.

Vücudun elektrik alışverişindeki düzeni dengeli hale getirir. Çeşitli ağır metallerin  ağırlığının hafiflemesini dengede tutmasına yardım eder.Vücudun genel yapısında  biyokimyasal reaksiyonlarına aktif olarak katılır ve düzenler.`Maden suyunun, minerallere bağlı etkilerin dışında, bazı hastalıklardaki yararları da söz konusudur. En bilinen özelliği olarak maden suyu, böbreklerde ve idrar kanallarında oluşan taşların oluşmasını engeller  ve iltihap oluşmasını büyük oranda yok eder ve ayrıca safra kesesinin düzensiz çalışmasını engeller ,bazı mide hastalıkları ve mide -bağırsak düzeni sorunlarında tedavi edici özelliği vardır.Maden suyu bebek ve çocuklarda doktor izni olmadan kullanılmamalıdır.Fazla tüketimi böbrek taşı oluşumuna sebep olur.Bazı düşük tansiyon hastalıklarına özellikle gebelik dönemlerinde gebe kadınlara vücudun mineral dengesini koruması açısından tavsiye edilmktedir.Son dönemlerde bebek mamalarının yapımında destekleyici çeşit olarak kullanılmaktadır.

Spor yapan insanlarda terlemeyle beraber kaybolan bazı elementlerin tekrar kazanılması ,enerji verilmesi açısından kullanılmaktadır.Maden suyu hazımsızlık çekenler de ve sindirimin hızlanmasında etkili olacağından kullanımı uygundur. Ancak fazla tüketildiği zaman sindirim sisteminin normal düzenini bozacağından sakıncaları vardır.Fazla tüketilen maden suyu böbrekleri tembelleştireceğinden böbrek taşı oluşumunu başlatabilir.yeterli seviyede tüketimi böbrek ve safra kesesi taşları ve kumlarının düşmesinde etkili olacaktır.Maden suları sade olmalı ve günlük tüketimi 2 şişeyi geçmemelidir.Maden suyu pankreas kanseri üzerinde etkili olup kanser hücrelerinin çoğalmasına  içerisinde bulunan ünsilin sebebiyle  bu hücrelerin artmasına yardımcı olur.

Netice olarak tüketilen her gıda gibi maden suyu da aşırı tüketilmemelidir.Tüketimi düzenli ve sınırlı olmalıdır. Bazı hastalıklarda doktor bilgisine başvurulmalıdır.Mümkünse sade ve taze olarak tüketilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. MECHUL dedi ki:

  ŞARABIN FAYDALA RI
  CEHENNEM AZABININ YOLUNA SEVK EDER
  KAİNAT IN SAHİBİN İN EMRİNİ HİÇE SAYDIRIR
  ŞEYTAN IN ARKADAŞLIĞI NIN TESCİLİNİ YAPTIRIR
  HEM BU DÜNYA DA HEMDE AHİRET TE Kİ BU GİBİ
  YARARLARI ŞÜPHESİZ Kİ TARTIŞILMAZ

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.