Margarin Zararlı mıdır?

Margarin üretimi ve kullanımı son yıllarda ülkemizde oldukça fazla artmıştır. Ancak bazı uzmanlarında önerdiği bu margarinlerin bize yararından çok zararı vardır. Öncelikle margarin bir insanda ki kanser riskini tam 5 kata kadar artırmaktadır. Margarinde çok fazla yağ asiti bulunmaktadır. Koroner kalp rahatsızlığı riskini ise tam 3 kat hızlandırır. Kötü kolesterolü yükseltir. Kişinin bağışıklık sistemini zaman için de zayıfladır. Bir annenin sütünün kalitesini de düşürmektedir. Şeker hastalığına da zemin hazırlayan margarinin faydasından çok zararı vardır.

 

Margarin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Margarinler hayvansal yağlardan değil tamamen bitkisel yağlardan yapılmaktadır. Ancak bu bir üstünlük sağlamaz. Margarinin içinde kolesterol yoktur. Ancak yeterli margarin alınmadığı zaman vücut kendi kolesterolünü oluşturacağı için kötü etkiler meydana gelebilir. Margarinin içinde trans yağ çok az bulunmaktadır. Zaten bu miktar margarinlerin içerik bölümünde yazmaktadır. Ayrıca margarin içinde Omega 3 ve Omega 6 yağlarını da bulundurur.

 

Bitkisel Yağdan Oluşmuş Margarin

Margarinler tamamen bitkisel yağlardan oluşur. Bu da margarinler için bir artı özellik taşırken insanın aklına hayvansal yağlar zararlı mı sorusu gelebilir. Ancak bazı araştırmalar neticesinde doğal ve hayvansal yağlarla beslenen pek çok topluluğun kalp hastalıkları yüzünden ölümü oldukça az iken batı tipi beslenmeye geçtiklerinde kalp hastalıklarından ölümler oldukça artmıştır. Bu yüzden hayvansal yağlarda en az bitkisel yağlar kadar yararlı ve kullanılması gereken yağlardır.

 

 

Margarin ve Enerji

Margarin insanlara bir enerji kaynağıdır. Ancak doğal değil kötü bir kaynaktır. Margarin ne kadar tamamen bitkisel bir yağ olsa da ve kolesterolsüz olduğu bilinse de oldukça fazla zararı vardır. Bu yüzden insanların çok fazla margarin tüketmemesi gereklidir. Marketlerden satın almış olduğunuz bütün ürünlerin içerik listesine bakarak içerisinde margarin var mı diye bakabilirsiniz. İçerisinde margarin olan yiyeceklerden uzak durmanız uzun ömürlü ve sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.