Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Mide ağrısı, hemen hemen herkesin başına hayatının bir yada birden fazla döneminde gelmiş olan, ağrılı, sancılı, nefesimizi kesecek kadar sert kramplar girdirebilen, çeşitli türleri ve farklı sebepleri olan genel bir sağlık sorunudur.

Ağrı, acı, sızı gibi bize ızdırap veren duygular aslında bize o hislerin olduğu yerde bir sorun olduğunu bildiren beyin olgularıdır. Çoğu insan bu olguların varolmamasını ister, fakat ayak bileğimiz burkulduğunda hiçbir şey olmamış gibi yürümeye devam etseydik ne gibi sonuçlar ortaya çıkardı? Yada bir gıda zehirlenmesi geçirdiğimizde midemizde ağrılar olmasaydı ortaya ne gibi sonuçlar çıkardı? Bunlar üzerine düşünelim.

Şimdi mide ağrısının sebeplerine bakalım, fakat unutmayalım ki midemizin olduğu bölgede daha başka organlarda vardır, bölgede oluşan ağrıların midemize ait olmama ihtimalini de unutmayalım ve mutlaka bir doktora görünelim.

 

MİDE AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR VE BU AĞRILARA KARŞI NE GİBİ ÖNLEMLER ALABİLİRİZ?

  • Mide ağrısının birden fazla nedeni vardır, bu nedenler:
  • Çok hızlı bir biçimde, çiğnemeden yemek yemek midede hazmı zorlaştırır, yemeği fazla kaçırırsak yine aynı etkiyi yaratabilir, bu sorun genellikle Ramazan ayında iftar yemeklerinde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden yemeği yerken olabildiğince çiğneyerek yutmalı ve midemizde su ve hava için yer bırakmalıyız. Hazımda oluşan zorluklardan dolayı ortaya çıkan mide ağrısı için yürüyüşlere çıkmak ve bu olay aşırıya kaçarsa (tokmalamak gibi) doktora gitmek hazım kaynaklı mide ağrısını çözer.
  • Midede enfeksiyon oluşması durumu bu tarz ağrıların başlıca sebebidir. Ülser, gastrit gibi temel hastalıkların yanında gıda zehirlenmesi, çeşitli bakterilerin veya virüslerin çeşitli yollarla mideye inmesi ve orada üremeye başlaması midede enfeksiyona neden olur ve bu mide de ağrı ve sancı sebebidir. Bunu önlemek için yediğimiz yemeklerin bozuk olmamasına dikkat etmeliyiz ve temiz olmayan; tabaklarla, çatal-kaşıklarlar veya ellerle yemek yemekten uzak durmalıyız. Eğer bu olay başımıza gelmiş işe midemiz bulanır ve kusmalar meydana gelebilir, bu belirtiler görüldüğünde derhal bir doktora görünmemiz gerekmektedir, diğer türlü çok ciddi sorunlar ile baş başa kalabiliriz.
  • Kabızlıkta mide ağrılarına yol açabilir. Bunu önlemek için sıvı ve lif içeren besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.

 

ERTUĞRUL YAŞE

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.