Mide Kanaması Nasıl Anlaşılır ve İlkyardım

Sindirim organlarımızdan olan mide vücudumuzun en hassas organlarından biridir. Kanama vücudumuz için oldukça tehlikeli olan bir durumdur. Kanama iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç kanama dışarıdan anlaşılmayan organlarımıza ciddi zarar veren bir hastalık türüdür. Mide kanaması; midenin içinde meydana gelen kanamalardır. Dış kanamaları gözle görebilirken iç kanamalar fark edilemeyen sinsi bir rahatsızlıktır. Mide kanamasına bir çok şey neden olabilir.  Başlıca neden olan şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Teşhis edildikten sonra tedavi edilmeyen ülser hastalığı mide kanamasının en çok görülen nedenlerinden biridir.
  • Alkol kullanımı.
  • Aspirin çok tüketmek.
  • Stres sonucu midede meydana gelen iltihap.
  • Mideye giren yabancı sert bir cismin verdiği hasar sonucu midede meydana gelen olumsuzluklar.
  • Kan inceltici ilaçlar.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması basit bir rahatsızlık gibi görülse de tedavi edilmezse çok ciddi sorunlara neden olur. Hatta ölüm ile bile sonuçlanabilir. Mide kanamasına neden olan bazı şeyleri anlayabiliriz ve önlem alabiliriz. Mide kanaması geçiren kişiler de kanlı kusmalar görülür. Böyle bir durumda hemen alanında uzaman hekimlere başvurmamamız gerekir. Midede gelen kanama aynı şekilde dışkıda da görülebilir. Midede meydana gelen bu tür rahatsızlıklar midede şiddetli ağrılara neden olabilir. Şiddetleri farklı boyutlarda olan mide kanaması tedavi edilmediği takdirde size daha kötü günler yaşatabilir. Bu tarz şikayetlerden yakınıyorsanız derhal uzman birine başvurmalısınız.

 

 

Mide Kanaması Tedavisi

Teşhisin tam olarak konması için endoskopi yapılması gerekebilir. Endoskopi yapılıp tanı konduktan sonra hastalığın boyutuna göre tedavi yöntemleri başalar. Kan cıvıltıcı ilaçlardan kaynaklandığı belirlendiyse ilçaların kullanımı kesilebilir ve antibiyotik ile tedavi yöntemi belirlenebilir. Aynı şekilde enfeksiyon temelli ise kanama antibiyotik kullanımına başlanabilir tabi ki doktorunuzun belirttiği dozlarda. Diyetisyenler tarafından belirlenen bir diyet listesi ile düzenli bir beslenme sistemi oluşturulabilir.

 

 

Ayrıca neden olan sigara, alkol, stresten uzak durulmalıdır. Eğer hastalığınız bu yöntemler ile tedavi edilemiyorsa doktorlar tarafından belirtilen bir yol izlenebilir ve ameliyat seçeneği devreye girebilir.

Mide kanaması tedavi edilmediği zaman iç kanamaya neden olup diğer organlarınıza da zarar verir. Çok fazla kan kaybına neden olduğu için kansızlığa da yol açılabilir. Her ne boyutta olursa olsun mutlaka bir hekime başvurulacak bir hastalıktır. Bundan dolayı kendinize dikkat edin ve bu tarz bir şikayet ile karşı karşıya kalırsanız hemen önelm alınız.

Tabiat Ailesi olarak sağlıklı bir ömür dileriz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.