Mide Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer Evde Tedavisi

Reflü olarak da bilinen mide yanması hastalığı beslenme ve vücut fonksiyonlarında değişikliklere bağlı olarak tüm insanlarda görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Mide yanması en sık olarak hamile bayanlarda görülür. Mide yanması olarak başlayan vücut yanma hissi veya ağrı, vücudun başka bölgelerine de sirayet edebilir, örneğin kişinin yanması midesinde başlayıp eklemlere kadar veya göğüslere kadar yayılabilir. Ayrıca mide yanmasının dışında vücutta aşırı gaz hali, asit salgısı da görülebilir. Bu durumda tavsiyem ilk olarak aldığınız besinleri gözden geçirmeniz olacaktır. Mide yanmaları en çok oranda alınan besinler veya değişen beslenme alışkanlıkları ve vücudun bunlara verdiği tepki ile alakalıdır.

 

Mide Yanması Nasıl Geçer

Mide yanmasının önüne geçmek için evde yapılan bazı tedavi yöntemleri yeterli olacaktır. Bu ev tedavi yöntemlerinin bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Mide yanması özellikle bazı gıdaların çok tüketilmesi halinde ortaya çıkar. Bu gıdalar genel olarak cips, baharatlı gıdalar, çay, kahve, çikolata, asitli gıdalar, çok miktarda asit içeren içecekler, kızartma yiyecekler ve yağlı yiyecekler mide yanmasına neden olur. Evde mide yanması tedavisi için bunlardan uzak durmanız gerekir.
 • Midenin sindirimi için daha kolay olan gıdalar mide yanmasının tedavisi için kullanılabilir. Bu besinler genel olarak sebzeler ve baklagillerdir. Vücut yanma şikayetiniz varsa daha çok çiğ sebze tüketmeli, daha sağlıklı gıdalar almalı ve meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz.
 • Mide yanması kilolu insanlarda daha sık görülür. Eğer mide yanması hissi sürekli oluşuyorsa bir diyet programı uygulamalı ve kilonuzu gözden geçirmelisiniz.
 • Son olarak, eğer mide şikayetiniz devam ediyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Çok sağlıklı beslenen, kilo problemi olmayan ve sebze – meyve tüketimine önem veren kişilerde de zaman zaman mide yanması görülebilir. Bu durum daha çok midenin fonksiyonları ile ilgilidir. Bu durumda tıbbi müdahale gerekli olduğundan doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ncili Ercan dedi ki:

  Mide yanması evde nasıl önleyebilir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Sağlık Destek dedi ki:

   Mide yanması ve mide ekşimesi ile ilgili tüm bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz. http://www.tabiat.net/?s=mide

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.