Mide Yanması Neden Olur?

Midede Yanma Nasıl Gerçekleşir?

Midede yanma hissi hemen herkesin yaşadığı bir olaydır. Tam anlamıyla yangın hissi veren bu durum insanı oldukça rahatsız eder. Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapmasıyla beraber yemek borusundan gırtlağa kadar oluşan yanma hissidir. Ağızda ekşimsi bir tat da oluşturur.  Mide yanmasının genel anlamda tüketilen besinlere bağlı olarak meydana geldiği bilinmektedir.

 

Mide Yanmasına Neden Olan Gıdalar ve Hastalıklar

Biyolojik olarak mide asidinin mide yanmasına neden olduğunu yukarıda anlattım. Ancak bu midedeki asit durup dururken gırtlağa kadar kaçak yapmaz. Buna ya tükettiğimiz gıdalar ya da bilmediğimiz bir hastalık neden oluyor olabilir. Mide yanmasına neden olan gıdalar yemek borusu ile midenin birleştiği yerdeki kasları gevşetir. Bu gıdalara baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, domates, nane, kızartma ve bazen çikolatalar örnek verilebilir. Mide yanması hangi besinden kaynaklanıyorsa onu tespit edip tüketmekten kaçınmalısınız.

Gece geç saatlerde yediğimiz yemekler de mide yanmasını tetikler. Aynı şekilde büyük porsiyonlar sıkıntı yaşamamızı kolaylaştırır. Mide ne kadar çok dolarsa yanma hissi o kadar kaçınılmaz olur. Basınç artacak, kas gevşeyecek ve mide asidi ters yöne doğru yükselerek gırtlağa kadar yanma hissi oluşturacaktır.

 

Mide Yanmasını Nasıl Önleriz?

Öncelikle çok fazla yemek yiyerek mideyi yormamaya dikkat etmeliyiz. Sık sık ama az yemek yemeliyiz. Yemekten en az iki saat sonra yatmaya özen göstermeliyiz.

Midede rahatsızlık uyandırabilecek gıdaları bilip onlardan uzak durmalıyız. Zeytinyağlı yemekler, ıspanak, karnabahar, patates, lahana, baklagil tüketelim. salatalarımızda elma sirkesini ihmal etmeyelim. Mide yanmasını anında önlemek isterseniz ekmek kızartması tavsiye ediyorum. Muz da anında rahatlama sağlayabilen gıdalar arasındadır.

Romatizma, tansiyon, astım, parkinson ilaçları da mide yanması yapabilmektedir. bu ilaçları kullanıyor ve mide yanmasına maruz kalıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.