Mide Yanmasına Sebep Olan Yiyecekler

Mide yanması mide asidi ile ilgilidir. İnsanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yanma hissi, midede bulunan asitli sıvının yemek borusuna geri kaçarak yemek borusunu tahriş etmesiyle meydana gelmektedir. Yemek yedikten sonra yanma hissi oluşuyorsa ilk önce buna sebep olan besin kaynaklarını belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra bu besinleri bir daha tüketmemeye özen göstermelisiniz. Mide yanması birçok insanın derdi haline gelen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık problemidir fakat beslenme tarzınızı değiştirerek kontrol altına alınabilir ve rahatsızlıklarda azalmalar sağlanabilir.

 

Mide Yanmasının Sebepleri

Mide yanması genelde nedenleri kolayca anlaşılabilen bir sağlık sorunudur. Kronik bir sağlık sorunu söz konusu olmadığı müddetçe sindirilmesi zor olan gıdaların tüketilmesi nedeniyle, besinlerin güzelce çiğnenmeden yutulması sonucu ya da ağır yemeklerle beslenme nedeniyle midede yanma hissi oluşabilir. Bu nedenle bu rahatsızlıkla sık sık karşılan kişiler yedikleri yemekleri tam anlamıyla çiğneyip o şekilde yutmalı ve sindirilmesi kolay besinleri tüketmeli. Ayrıca uzun süren saatlerden sonra yemek yemek yerine çok daha kısa aralıklar ile az yemek yemeyi tercih etmelidirler. Bu yollar denendiği halde sorun geçmiyor ve yanma hissi devam ediyorsa bunu engellemek ya da şiddetini hafifletebilmek için ilaç tedavisi uygulanabilir.

 

Mide Yanmasına Sebep Olan Yiyecekler

Mide yanmasını arttıran besinler genellikle mide ile yemek borusunun birleşmiş olduğu bölgedeki kas gevşemelerine sebep olan besinlerdir. Soğan, domates, kızartmalar, baharatlı yiyecekler, nane ve çikolata mide yanmasına neden olmaktadır. Mide yanması nedeniyle yemek borusunda tahrişleri, bu bölgede meydana gelen yara dokuları darlığa yol açar ve bölgedeki bölgenin mukozasını da değiştireceği için kansere doğru gidebilecek daha ciddi şikâyetler şekline gelebilmektedir.

Çay ve kahve tarzı tatlandırılmış olan gazlı olan içecekler, buzlu çay tarzı kafein barındıran içecekler genelde reflü rahatsızlığı olan kişinin tecrübe etmiş olduğu gibi reflüyü tetiklemeye neden olur. Bu nedenle kahve ve kafeinsiz içecekler tüketilmesi gerekir.

 

Mide Yanmasında Faydalı Besinler

Mide asidini tutan ve sindirilmesi daha basit olan çiğ sebzeler, lif içeren meyveler ya da uzun süre tokluk hissi sağlayan tam tahıllı besinler ilk tercih edilmesi gereken besinlerdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.