Mide Yanmasını Evde Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Mide yanması halk arasında çok yaygın bir sorun haline gelmiştir. Mide yanması bazı insanların başına zaman zaman gelmekte, bazı insanları da sürekli rahatsız etmektedir. Özellikle sevilen yiyeceklerin gözü kapalı düşünmeden yenmesi imkansız oluyor. Çünkü yiyeceklerden kaynaklı sorunlar oluşmaktadır. Mide yanması sırasında midede bulunan asit yemek borusundan ağıza doğru geri gelmektedir. Bu asitte yemek borusunu ve midenizi yaktığı için, içinizde ateş topu varmış gibi hissedilir. Mide yanmasının kendi haline bırakılarak geçmesi çok zordur. Bununla ilgili ilaçlar kullanılması sizin daha konforlu yaşamanızı sağlayacaktır. Süregelen mide yanmaları için mutlaka doktora başvurulmalı ve endoskopik muayeneler yapılmalıdır. Tüm tıbbi tedavilerin yanı sıra mide yanması sorununa çözüm olabilecek ve evde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.
Mide Yanmasına Evde Uygulanabilecek Yöntemler
Süt tüketimi: Mide yanması hissedildiği zaman en çabuk çare olacak yöntem süt tüketmektedir. Çünkü sütün içerisindeki besinler midede iyi asit salgılanmasını sağlar. Mide asidini dengeler. Sütün mide yanmasına faydalı olabilmesi için yağsız veya yarım yağlı süt tercih edilmelidir. Aşırı süt tüketimi de zararlı olabileceği içinde dozunu kaçırmayın.

Sakız Çiğnemek: Genellikle sık rastlanan halk arasında ki tedavi yöntemi de sakız çiğnemektir. Sakız tükürük salgısını artırır, bununla birlikte mide asidi de artışa geçer. Fakat sakız çiğnerken sürekli yutkunacağınız için mide asitleri yemek borusundan geri gider. Bu şekilde mide yanmanız sonlanabilir.

Mide Yanması Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler
Yatmadan önce yemek yemeniz sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeye son vermelisiniz.
Yemekleri yavaş yavaş yemelisiniz. Bunun yanında iyice çiğnemeniz gerekmektedir.
Göbek bölgesindeki yağlanma midenize baskı yapacağından dolayı mide asidini yemek borusuna çıkaracaktır. Bu yüzden kilo vermelisiniz.
Sigara içmeniz de mide için zararlıdır. Çünkü mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen kasların işlevini azaltır.
Dar kıyafetler giymeyin. Beli dar kıyafetler de midenize baskı yapacağı için sizi rahatsız eder.
Uyurken başınızın vücudunuzdan daha yüksek durmasını sağlayın. Hatta bunun için reflü yastığı satın alabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.