Migren Ağrılarından Kurtulmak İçin Ne Yapılır?

Migren Hakkında!

Başın bir tarafından başlayarak tümüne yayılan ağrılar genelde migren ağrılarıdır. Migren hastası olanların bir çoğunda ağrının dışında ışık ve ses hassasiyeti, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerde görülür. 20-30 yaş arası migrene en çok rastlanılan yaşlardır. Migren daha çok kadınlarda görüldüğü gibi 50 yaşın üzerindeki insanlarda migren başlangıcı olmamaktadır.

Migren kalıtsal bir hastalık değildir. Aileden sadece migrene yatkınlık alınabilir. Bu hastalığı kişinin içinde yaşadığı çevre yani dış etkenler tetikler. Ağrılar günlük hayatı olumsuz etkiler. Kişiyi iş ya da okul hayatında işini göremez hale getirebilir. Saatler hatta günler süren ataklar olur. 3-4 saatten 3 güne kadar bu ataklara maruz kalınabilir.

 

Migren Ağrıları İçin Öneriler

Öncelikle migren ataklarını neyin tetiklediğini bilmek gerekir. Bu bir yiyecek, bir koku, düşünce olabilir. Migren ağrısı bir parfümden kaynaklanıyorsa o parfümden, yiyecekten kaynaklanıyorsa o yiyecekten uzak durulmalıdır. Bunların dışında sinir, stres, uykusuzluk, açlık gibi faktörler de migreni tetikleyebilir.

Migren ağrılarının tedavisinde kişi kendi kendine ilaç kullanmamalıdır. Öncelikle bir doktora görünmeli ve migrenin türü araştırılmalıdır. Sonrasında uygun ilaç tedavisi ile migren tedavi edilebilir. Migreni olan kişiler hem ataklar sırasında tedavi alırlar hem de atak sıklığı ayda ikiden fazlaysa koruyucu tedavi amaçlı her gün ilaç kullanarak devamlı tedaviye tabi olurlar. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bu hastalık belli bir yaştan sonra kendi kendine de geçebilmektedir. Ancak nasıl olsa geçecek diyerek tedavi ihmal edilmemelidir. Günlük aktiviteleri yapamaz hale getiren bu hastalık en kısa sürede tedavi edilmelidir.

 

 

 

Bazı hastalarda migren ağrıları halsizlik bitkinlik oluşturacağından uyumak iyi gelebilir. Ancak uyandığında ataklar kaldığı yerden devam edebilir. Bu nedenle uyku ağrı için kesin çözüm değildir.

Hastalık tedavi edilmezse ağrıların şiddetinde artma olmaz ancak yaşam kalitesi düşer.

Sporun da migren ağrıları için iyi bir çözüm olduğunu unutmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.