Müziği Yüksek Seste Dinlemenin Zararları Nelerdir?

Müzik, evrensel bir dil olarak görülür. Dilini bilmediğimiz müzikleri bile dinleyebiliyoruz. Sevdiğimiz taraflar, kendimize ve kulağımıza hoş gelen tınıları yakalayabiliyoruz bazı şarkılarda. Derdimizi, sevincimizi, duygusallığımızı, dostluğumuzu, arkadaşlığımızı hatta çoğu zaman aşkımızı paylaşıyoruz hissediyoruz müziklerde. Bu durumda da hayatımızın bir yerinde mutlaka bizi etkileyen sanatçılar ve şarkılar mutlaka oluyor. Bazen hatta söyleyemediklerimizi şarkı sözleri ile anlatabiliyoruz.

Teknolojinin genişlemesiyle birlikte de her anda dinleyebiliyoruz. Kulaklık yardımıyla bir yolculuktayken, yürürken, otururken hatta ders çalışırken ya da bilgisayarda, televizyonda dinliyoruz. Hatta eski zamanlarda radyo aracılığıyla dinlenebilirken günümüzde bakıyoruz ki evimizde de radyo ile müzikle buluşabiliyoruz.

Tabiî ki müzik dinlemenin ruhu dinlendirdiği tartışılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazı durumlarda ise bir sağlık sorunu yaratabiliyor. Bu tabi kişinin kendi yaratmış olduğu bir sorun olarak görülmektedir. Müzik ruhu dinlendirmesi işlevinin tam tersine bazı insanlar müziği oldukça yüksek sesle dinlemeyi tercih etmektedirler. Fakat bu durum aslında oldukça sakıncalı bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Müziği Yüksek Sesle Dinlemek

Müziği yüksek sesle dinlemek aslında bir tercih meselesi olarak görülmekle birlikte özellikle kulaklıkla dinlenen müziklerde oldukça problem teşkil etmektedir. Tabi bu eylemi gerçekleştiren kişi bunun pek farkında olamaz. Gürültüye bağlı olarak işitme kaybına sebep olabilir. Tabi bu zaman içerisinde, kişinin vücut yapısına bağlı olarak görülmektedir.

Kulağa seslerin, belli bir seviye üstünde gelmesi sakıncalı bir durum yaratmaktadır. Araştırıldığında görülecektir ki, orta kulakta bulunan iki orta kulak kasının kasılarak iç kulağın zedelenmesine sebebiyet vermektedir. Çünkü vücudumuzda bulunan orta kulak kasları, sesin şiddetini, desibelini düşürüp zarar vermemesini sağlamaktadır. Bu sitem, işleyiş de kulağın kontrol mekanizması, kendini koruma yolu olarak bilinmektedir. Eğer bu kaslar zedelendiğinde muhtemel olarak kulak kendini koruyamayacak ve işitme kaybına yol açacaktır.

Yüksek ses ile müzik dinlemek gürültüye bağlı olarak işitme kaybını yaşatacaktır. Bu aslında bir hastalıktır. Tabi bu durumu yaşayan kişiler tarafından bu durum hemen anlaşılamayabilir. Çünkü işitme kaybı, gürültüye maruz kalan kişiler tarafından zaman içerisinde yavaş bir şekilde kaybolmaktadır. Tabi bu durum genellikle gençler tarafından yaşanmaktadır. Çünkü müziği yüksek sesle dinlemekten hoşnut olan birçok genç yaşta olan kişiler vardır. Ve bu şekilde sağlıklarına zarar vermek yolunda yavaş yavaş gitmektedirler. Halbuki bu durum oldukça sıkıntı yaratabilecek kronik bir hastalık olarak yaşanmaktadır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. burhan dedi ki:

    müzikten güzel şey var mı acaba psikolojik rahatlama açısından

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.