Nane Bitkisinin Faydaları, Nane Nelere İyi Gelir?

Nane, her ne kadar tüm dünyada yetişebilse de daha çok nemli yerleri seven, yaz mevsiminde açan ve yaklaşık 30 farklı türü olan kokulu, hoş bir bitkidir. Genel olarak kurutulmuş yaprakları, dalları ve uçucu yağı kullanılır.

Naneni yapraklarından ve dallarından çayı yapılır. Yemeklere ve salatalara hoş bir tat ve koku katmak için de ufalanarak kuru veya yaş olarak kullanılabilir. Ayrıca yapraklarından elde edilen uçucu yağı yani “nane ruhu” bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Nane ruhu kullanırken dikkat edilecek en önemli husus dozudur. Çünkü aşırı doz nane ruhunun zaman zaman insanları zehirlediği görülmüştür.

 

 

Nanenin Başlıca Faydaları

  • Hoş kokusuyla yemeklerden daha çok lezzet almanızı sağlar ve iştah açar.
  • Limon birlikte yapılan ve çoğumuzun bildiği nane-limon çayı, hastalık durumunda ilk akla gelen çözümdür. Mide ağrılarından bulantıya, gaz sancılarından uykusuzluğa kadar birçok sorunu çözen nane-limonu evinizden eksik etmemeye özen göstermelisiniz.
  • Arabadan, denizden veya başka herhangi bir sebepten dolayı oluşan mide bulantısında, nane çayı bulantıyı bastırmada hemen ve oldukça etkili olacaktır.
  • Bir miktar nane çiğnemek, nefesi tazeler ve ağızda hoş bir koku bırakır.

 

 

  • İçeriğindeki A ve C vitamini, demir, manganez ve sayamadığımız birçok mineral ve vitamin sayesinde cildi besler ve direnç verir.
  • İdrar söktürücüdür, vücuttan fazla suyun atılmasına ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
  • Nane ruhu dediğimiz yağı, ağrı kesici özellikler barındırmaktadır. Başınız ağrıyorsa, bir miktar nane ruhu ile yapacağınız masaj ağrılarınıza çözüm olabilir. Ayrıca sporda veya günlük hayatta karşılaştığınız burkulma, ezilme, incinme gibi durumlarda da ağrıyan yere nane ruhu uygulayabilirsiniz.
  • İçerdiği antiseptik özellikler sayesinde, bronşit, farenjit ve sinüzit gibi hastalıklarda, vücudun o hastalıkla ilgili bölgesine damlatılacak birkaç damla nane ruhu, iyileşmenize oldukça yardımcı olacaktır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.