Nar Nelere iyi Gelir ve Narın Faydaları

Nar belki de insanlık tarihinin bildiği en eski meyvelerdendir. Nar dört mevsim yenebilen ve uygun şartlar altında uzun süre saklanabilen bir meyvedir.

 

Nar Nelere İyi Gelir.

Narın yapılan araştırmalar neticesinde öğrenilen en büyük faydası kansere karşı koruyuculuğu ve bir anti kanser özelliği gösteren meyve olmasıdır. Narın erkeklerde prostat kanserine ve cilt kanserine karşı koruyucu özelliği bulunan bir meyve olduğu tespit edilmiştir.  Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, nar suyu elde edilecekse, narın suyunun sadece tanelerinden değil meyvenin tamamından elde edilmesi gerektiğidir. Çünkü narın tanesinde, zarında ve kabuğunda potasyum minerali ve de­mir mi­ne­ra­li ile C vi­ta­mi­ni bulunur aynı zamanda da içinde B1 vitamini, B2 vi­ta­mini ile kal­si­yum ve fos­for mi­ne­ral­le­ri­ni de ba­rın­dı­rır.

Nar ayrıca mi­de il­ti­ha­bı ve ağız ya­ra­sı için faydalıdır, nar insanların bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı vücudun direncinin yüksek olmasını sağlar. Kandaki antioksidan kapasitesini çoğaltır. Nar aynı zamanda Oksitlenmeyi önleyici maddeler olan antioksidanlar bakımından, yeşil çaya göre çok daha zengindir.

Kan­da­ki kötü ko­les­te­rol ora­nı­nı ve yüksek tan­si­yo­nu dü­şü­rür, Da­mar sert­li­ği­ni ön­ler ve narın yapısında bulunan polyphenolic, tannin ve anthocyanin adlı maddeler serbest radikallerle mücadele ederek damarların tıkanmasını engellerler. Bu özel­lik­le­riy­le kalp ve da­mar has­ta­lık­la­rı­na kar­şı çok yüksek bir ko­ru­yu­cu­dur, is­ha­li ön­ler te­da­vi­lere des­tek sağlar, nar aynı zamanda iyi bir id­rar sök­tü­rü­cü­dür, ba­ğır­sak­lar­da bulunan iyi huy­lu bak­te­ri­le­rin (pro­bi­yo­tik­ler) ge­li­şi­mi­ni des­tekler.

 

 

Narın Faydaları

Aslında nar için mucize meyve demek çok da fazla abartı olmaz. Çünkü nar tane olarak tüketildiğinde veyahut taneleri sıkılarak suyu çıkarıldığında mükemmel vücut dengeleyicidir. Narın kansere karşı koruma sağlamasının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarında da çok faydalı olduğu yapılan klinik deneyler ve çalışmalarla ispatlanmıştır. Verilen bu bilgilerin ışığında laboratuar fareleri üzerinde yapılan bir çalışmada nar suyunun sperm kalitesi ve canlılığını artırdığı tespit edilmiştir. 7 hafta boyunca nar suyu verilen laboratuar farelerinde sperm sayısı ve hareketliliğinin arttığı, anormal sperm oranının ise azaldığı saptanmıştır,  yapılan bir araştırmada günde bir bardak nar suyu içmenin erkeklerde ereksiyon problemlerini giderip cinsel performansı artırdığını göstermiştir, nar bunun yanı sıra tansiyonu dengeleyici özelliği ile mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir.

 

Önemli Not!

Nar, fay­da­lı bir mey­ve ol­sa da, mi­de ve sin­di­rim sis­te­mi rahatsızlığı olan­la­rın, ha­mi­le­ ve ço­cuk­la­rın dik­kat­li tü­ket­me­sin­de fay­da var. Bu durumda olanlar nar tü­ke­tim mik­tar­la­rı ile il­gi­li ola­rak di­yet uz­man­la­rı ile gö­rü­şe­bi­lir­ler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gunay dedi ki:

    Selam.kanser olmus hastanin sagalmasina faydasi varmi?yani kanser olmus kisi narin kabugunu ya suyunu icerse bu hastaliktan sagal bilermi?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.