Nefes Alırken Sırtta Batma

Sırt, boyun ve bel arasında kalan bölgedir. 12 adet omur, kas, kürek kemikleri ve kaburgalardan oluşur. Sırt ağrıları genellikle kürek kemiği altından kaynaklanan ve daha derinlere doğru yayılan yoğun bir ağrı şeklinde görülür. Sırt ağrısı boyun bölgesine, omuzlara ve bele doğru yayılabilmektedir. Nefes alıp verirken batma şeklinde görülebilir ve belirli hareketlerde de ağrı şiddetinde artış hissedilebilir.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt kaslarında oluşan kas spazmına sırt ağrısı adı verilir. Bunların nedenleri arasında;

  • Ayakta duruş ve uygunsuz oturuş bozuklukları,
  • Bir süre boyunca eğilerek sürekli aynı pozisyonda durmayı gerektiren aktiviteler olan masa başı işler, bilgisayar kullanımı, araba kullanma ve ayakta çalışma gibi durumlar,
  • Bel ya da kalça kemiklerindeki şekil bozuklukları,
  • Omurga bölgesinde oluşan kaslarda meydana gelebilecek kulunç,
  • Omurgada eğrilik,
  • Kemik erimesi,
  • Sırt bölgesindeki omurgada kireçlenme, sırt ağrısının başlıca nedenleri olarak bilinmektedir.

Sırt ağrısı, boynun alt bölgesi ve arka kısmında oluşan ağrıları kapsamaktadır. Bu ağrılar kimi zaman aşırı ağır kaldırmanın ve psikolojik etkenlerin sonucu olarak görülebilir ya da ciddi hastalıkların belirtisi sonucu niteliğinde olabilir. Sırt bölgesindeki şiddetli ağrılar göğüs bölgesine kadar inebildiği için nefes almada zorluk yaşanmasına da neden olabilir. Bununa birlikte kişilerde nefes darlığı şikâyetleri de başlamaktadır. Nefes alıp vermede görülen zorluk, hızlı hareket edildiğinde tetiklenir ve bireylerin gündelik hayatını olumsuz olarak etkiler. Özellikle de merdiven çıkmakta ve hızlı tempoda yürüyüş yapma gibi fiillerde nefes darlığı daha çok hissedilebilmektedir.

Sırt ağrıları aynı zamanda kadın ve erkekte günlük yaşamın kalitesini bozan ve sürekli bir yorgunluğa yol açan bir ağrıdır. Çalışma performansını da ciddi bir şekilde düşüren önemli rahatsızlıklardan biridir. Her yaşta görülen bu ağrılar, kas incinmesi gibi basit bir nedenle meydana gelebilir. Bu ağrıların devam etmesi halinde kesinlikle bir uzmana görünmeli ve gereken tüm tedaviler ilk etapta uygulanmalıdır. Bu ağrılar daha sonra farklı hastalıkları beraberinde getirebileceğinden, erken teşhis ve tedavisi çok önemli olmakla birlikte uzmanların görüşleri de bu şekildedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.