Nektarin Nedir, Faydaları Nelerdir?

Nektarin; şeftaliye benzeyen, şeftali gibi de C vitamini deposu olan bir meyvedir. Ayrıca yine şeftali meyvesi gibi oldukça lif içerir. Kısaca tüysüz şeftali olarak anılır.

 

Nerede  Yetişir? 

Asıl yetiştiği bölge Çin ve Doğu Asyadır. Her ne kadar  ana vatanı bu yerler olsa da dünya üzerinde yaygın bir yetiştirilme alanı mevcuttur. Kendi ülkemizde ise daha çok Akdeniz Bölgesinde ve Bursa ilçesinde yetişmektedir.

 

Faydaları Nelerdir? 

Bu meyve içinde A-B3-C-Potasyum-Fosfor-Kalsiyum gibi vitaminleri barındırır.Çok lif içeren bir meyve olduğu için özellikle diyet yapan kişilerin vezgeçemeyeceği bir besindir. İçerisinde yağ ve protein çok az derecededir. Nektarinin içerdiği mineraller sindirim sistemini düzenler.Ayrıca zengin bir betakaroten kaynağıdır. Kan şekerini düzenleyici etkisi de vardır.

Kabızlık sorunları çekiliyorsa eğer nektarin tüketebilirsiniz. Nektarin idrar söktürmeye faydalıdır. Bunun yanında vücudunuzda barınan toksinleri atmanıza yardımcı olur. Kramplarınızın iyileşmesine yardımcı olur. Böbrek taşlarını düşürmede yararı olacağı gibi, taş oluşumunu engellemekte büyük rol oynar.

İçerisinde barındırdığı potasyum vitamini nedeni ile kas gerginliklerine çare olur.Sırt ve eklemlerinizde oluşan ağrıyı tedavi ederi, yorgunuluktan kurtulmanızı sağlar. Vücudun bağışıklığını güçlendirir. Kolajen vücudumuz için önemli bir maddedir. Kemik ve kasları yapıştırıcı göreve sahiptir. Nektarin tüketimi, kolajen maddesinin üretilmesine yardım eder.

Midede hazmetmeyi hızlandırır. Bağırsak kurtlarına karşı önemli bir savunması vardır. Bu yüzden bağırsak kurtlarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Spazmlara bir doğal yöntem de nektarin meyvesinden. Nektarinin çekirdeğini az miktarda tüketirseniz spazm çözücü bir etkisi vardır. Nektarin çekirdeği aynı zamanda pankreasın daha düzgün çalışmasını ve insülin salgılamasını sağlar. Nektarin meyvesinin çekirdeği sadece insanlara yararlı değildir. Bu çekirdeğin içindeki tanecikleri hayvan yemi olarak kullanılabilir.

Cildinizdeki pürüz sorunlarını gidererek pürüzsüzlüğe kavuşamanızı sağlar. Cildi yumuşatır, lekelerin giderilmesine yardımcı olur.  Nektarin çekirdeğinin içerisinde ki tanecikler hayvan yemi olarak kullanıldığı gibi kozmetik sanayisinde de kullanılır. Nektarin çekirdeğinin taneciklerinden; cilt kremi, makyaj temizleme ürünü, kaş ve kirpik bakım ürünleri, dudak bakım stiği, tırna bakım yağı gibi ürünler üretilir.

 

Nasıl kullanılır?

Nektarin meyvesinin besin değeri çok fazla olduğundan çeşitli tüketim yolları vardır. Nektarin taze kullanılacağı zaman meyve suyu olarak tüketilebilir. Kurutarak kullanmak isterseniz; reçel, komposto ve marmelat olarak tüketilir. Ayrıca taze şekildeki yapraklarını ve çiçeklerini çay şeklinde demleyerek sakinleştirici niyetine kullanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.