Ökse Otu Faydaları Şifalı Bitkiler

Ökse otlarını hiç gördünüz mü bilmiyorum ama faydalı bitkilerdir. Ökse otu faydalıdır fakat yetiştirdiği meyveleri zararlıdır ve insanların bile elini sürmemesi gerekir. Ökse otunun halk dilinde birkaç tane farklı adı bulunur: çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ve gövelek. Şunu asla unutmamız gerekir ki, her bitkinin, her şeyi faydalı anlamına gelmiyor. Bazı bitkiler, tümüyle faydalı olurken, bazılarının sadece meyvesi veya otları faydalı olabiliyor.

 

Ökse Otunun Meyvesi Nasıl Bir Şeydir? 

Ökse otunun meyvesi, küçük bir bezelye tanesi kadar büyüklüğündedir. Beyaz ve parlak, hatta cama bile benzetilebilir. Meyvenin içine baktığınız zaman, yapışkan ve kaygandır. Hatta birçok okul bahçelerinde bulunabiliyor ve çocuklar ne kadar zehirli ve zararlı olduğunu bilmediği için, ezerek oynayabiliyor. İşin ilginç tarafı, meyvenin içerisinde bulunan yapışkan madde insanlara zararlı ve zehir yayarken, bunları yiyen kuşlara hiçbir şey olmuyor. Ökse otunun meyveleri değil, yaprakları kullanılmalıdır.

 

Ökse Otunun Faydaları 

İnsanlardaki hormon dengelerini sağlamak açısından ökse otu kullanılır. İşin en güzel taraflarından bir tanesi, ökse otu kalp krizi için iyi gelmektedir. Aynı zamanda atardamarın sertliğine için çok etkilidir ve tansiyon dengesini sağlar. Dolayısıyla düşük ise yükseltir, yüksek ise düşürür. Ökse otunun meyvesi ne kadar zararlı olursa olsun, yaprakları çok faydalıdır ve birçok ilaçlarda ve merhemlerde kullanılır. Aslında bizi ayakta tutan en önemli şey, doğa hayatıdır.

 

 

Ökse Otu Nasıl Kullanılır? 

Ökse otunun sağlığımız için kullanmanın birkaç yolu bulunur, bir tanesi ökte otundan üretilen çaydır. Normal bir çaya nazaran, ökse otu çayı soğuk suda hazırlanmaktadır. Ökse otu çayı, hazırlandıktan sonra, gün içerisinde yemek öncesi ve yemekten sonra içtiğiniz zaman, sizin için çok faydalı olmaktadır. Ökse otu vücudumuzun iç sağlığı için çok önemlidir ve aynı zamanda iç sağlığımız için zararlı olan ökse otunun meyvesi, dıştan tedavi için, özellikle merhami faydalı olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ragıp KARAMAN dedi ki:

    Biz balıkesirde ökse otu toplayıp satıyoruz talep olursa gönderebilirim Ragıp KARAMAN 05336478513

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.