Omuz Çıkığı Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi

Omuz çıkığı nasıl anlaşılır ve tedavisi nedir sorularını neticeye ulaştırmak isteyenlerdenseniz tavsiyelerimizi dikkatle dinlemenizi ve önerilerimizi de göz ardı etmemenizi öneririz. Vücudumuzun en esnek eklemi olarak tanımlanan omuzlar her yöne rahatlıkla uzanabilmemize olanak tanımaktadır. Fakat omuz bölgesinin de yapabilecekleri sınırlıdır. Eğer eklemde ki yerler zedelenir ise omuz hareket yeteneğinde sıkıntılar yaşar ve işlevi yavaşlar. Bununla birlikte ortaya omuz ağrıları ön plana çıkar. Fakat tedavi aracılığı ile omuz tekrardan eski sağlığına geri döenebilir.

Kol kısmının belirli pozisyonlara girmesi ile omuzda çıkma problemi yaşanır. Omuzlarınızda serletşme, kolun yukarı doğru kaldırıldığında ağrı hissi ve sürtünme gibi durumlar omuzda çıkığın olduğunun belirtileri arasında gözlemlenmektedir. Darbe ve yaralanmalar omuz çıkığına neden olmaktadır. Kol kısmı zorlandığı durumlar da omuz çıkığı problemi yaşanır. Bunula birlikte omuz kısmına gelen ağır bir darbe de omuz çıkıklarına sebep olmaktadır. Omuzlarda  ki gevşeklik problemi bazı kimselerde doğuştan gelmektedir. Yüzücülerde de omuz gevşekliği durumu gözlemlenmektedir. Hemerus ve Skapulanın buluştuğu nokta omuz eklemi olarak tanımlanmaktadır. Kürek kemiğinde yer alan glenoid kol kemiğinin eklem bölgesine yerleşmesine yardımcı olmaktadır. Glenoid olarak tanımlanan bu yuva lifli bir dokuya ev sahipliği yapmaktadır. Bu doku labrum olarak tanımlanmaktadır. Ön plana çıkan bu yapılar omuz esnekliğinin sağlanmasına olanak tanımaktadır. Omuzda meydana gelen çıkık ve zedelenme durumunun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bu tür durumlarda kol kemiğinin başı olması gerektiğinden daha fazla ileriye gider. Bu durum kol kemiğinin eklemin önüne fırmasına sebep olmaktadır.

Bazı zamanlarda ise gevşek kapsül sebebi ile kişi kolunun çıkık olduğunu hissetmektedir. Böyle durumlarda labrumun onarılması gerekmektedir. Bu uygulama için Humerus yani kol kemiğinin omuz yuvasına sağlam bir şekilde oturturulması gerekmektedir. Bu uygulamada glenoid kemiği bölümüne özel yöntemler arasıbnda yer alan tutturucu sistemlerle yerleştirilmektedir. Bu uygulama Labrum’a destek görevini üstlenmektedir. Çıpalar iki farklı yöntemler ile takılmaktadır. Kemik bölümünde küçük delikler açılmaktadır. Bu çıpalar zamanla eriyerek kaybolmaktadırlar. Eğer sizler de omuz çıkıklığı problemi ile karşı karşıya kalanlardansanız kısa zamanda doktorunuza başvurabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.