Özgüven Kazanma Yöntemleri

Özgüven, kişinin hayatla mücadelesini kolaylaştıran önemli bir kişisel özelliktir. Özgüven sahibi insanlar yaşamları boyunca karşılaştıkları sorunlar karşısında güçlü bir duruş sergilerler. Hayatın önlerine çıkardığı zorlukları kolay atlatırlar. Özgüven insana güç verdiği gibi enerji de verir. Yaşama isteğini artırır. Ayrıca bu önemli kişisel özelliğe sahip olan insanlarda başarı kaçınılmazdır. Hayatları boyunca önemli başarılara imza atarlar. Böylece kendileriyle barışık ve gurur duyan bir yapıya sahip olurlar. Hata yapma oranları özgüveni olmayanlara göre daha azdır. Neredeyse kusursuz bir hayat sürerler.

Özgüven dozunu aşmadığı sürece kişinin kendini başarılı kılar ve etrafa zarar vermez. Ancak dozu aşıldığında çevresine ve kendine zarar vermeye başlar. Örneğin, aşırı özgüven sahibi insanlar sınırları olduğunu kabul edemezler. Sınırlara örnek verecek olursak; yapabileceğinin daha fazlası iş yükü almak. Çok büyük sorumluluk altına girmek. Yani her şeyin en iyisini ben yaparım, ben bilirim diye düşünmek. Etraftakileri önerileri dikkate almamak. Aşırı özgüven sahibi insanlar etraftan gelecek yardımları geri çevirirler.

Aşırı özgüven eksikliği de günlük yapılan işlerde bile başarısız olabilme korkusuna neden olur. Bu tür insanlar genellikle sorumluluk almaktan kaçınırlar, tek başlarına karar alamazlar, kararsızdırlar.

 

Özgüven Kazanmak İçin!

Özgüven eksikliği yaşarken çekilen sıkıntıları çekilmez bir hale getirebiliyor. Eğer sizin de bu tür kişilik eksikliğiniz varsa önerilerimize bir bakın.

  1. Geçmişte yaşadığınız olumsuz tecrübeleri unutarak başlamalısınız.
  2. Kendinize güvenin ve yapılacak bir işte kendinize ilk motivasyonu siz yapın. Anahtar cümlemiz “Sen başarırsın!” olmalı.
  3. Bir karar almış olabilirsiniz ya da bir işe başlamış olabilirsiniz. Bunu asla yarım bırakmayın. Sonuca ulaşana kadar yorulsanız bile devamını getirin.
  4. İstekleriniz konusunda emin olun ve elde edinceye kadar mücadele edin.
  5. Sorunlarınızın nasıl ve neden olduğuna değil çözümüne odaklanın.
  6. Arkadaş sohbetlerinde mutsuzluklarınızı değil; başarılarınızı anlatın.

 

 

  1. Günlük hayatta size enerji veren renklere yakın olun. Giysilerinizi bu renklerde seçebilirsiniz.
  2. Kararlı olun.
  3. Bir başkası mutlu olsun diye istemediğiniz bir şeyi asla yapmayın. Hayır demek sizi kötü bir insan yapmaz. Önce kendinizi düşünün.
  4. Geleceğinizi planlayın ve o doğrultuda bir yaşam sürün.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.