Pancardaki Şifa ve Pancarın Faydaları  

Pancar, toprakta yetişen bir bitkidir. Aslında ıspanakgillerin ailesindendir. Yumru kökü oldukça lezzetli ve sağlığa faydalı sebzeler arasında kırmızı renkte olmaktadır. Çeşitli şekilde de tüketimi mevcuttur.

Çoğu insan pancarı sadece yağlı, ekşili ve sirkeli salatasını yapıp bu şekilde tüketse dahi, aslında birçok tarifle sofralarınızda yerini alabilir. Pancarı rendeleyip, yoğurtlu bir salata yapabilirsiniz, turşusunu yapabilirsiniz. Bu şekilde tüketimlerle birlikte de besin değeri yüksek olacaktır. Ayrıca otlarından yapacağınız sebze yemeği şeklinde yemeği de oldukça lezzetli ve diğer otlarla ve yeşilliklerle birleştirip vitamin deposu yapacağınız bir yemek çeşidi olarak da sofranızda yerini alabilir.

 

Pancardaki Şifa

Pancar, içerisinde oldukça vitamin içermektedir. Böylece bir enerji deposu olarak tüketmemiz gereken sağlıklı besinler arasında yer almaktadır.

Kırmızı renkte olan bütün meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini çoğu doktor söylemekte ve belirtmektedir. Pancarda kırmızı renkte olması ile birlikte hem kökü hem de sapları bir yemek çeşidi olarak tüketilebilmekte ve oldukça vitaminli, sağlıklı bir sebze olması ile dikkat çekmektedir.

Pancarda bulunan şifa çoğu zaman bilinmemektedir. Az tüketilmekte hatta bazı kişiler tarafından da önemsenmemektedir. Hâlbuki olması gereken bu değildir. Enerji deposu olarak karşımıza çıkan bu sebze, kökünden, otlarına, sapına kadar tüm kısımlarının sağlıklı olduğu denenerek görülmektedir.

 

Pancarın Faydaları Nelerdir?

Pancarın birçok faydası olduğu araştırıldıkça görülmektedir. Bunlardan bazıları ise;

  • Saç dökülmesi, sedef, egzama gibi karaciğer ve akciğer ile ilgili olan hastalıkları önler.
  • Yüksek derecede olan antioksidan etkisiyle, vücudun kanser riskine yakalanmasının önüne geçer.
  • Kabızlığı yok eder.
  • Mide, bağırsak ağrılarına iyi gelmekle beraber hem mideyi temizler hem de kabızlığa iyi gelir.
  • Suyu bile faydalı bir besin kaynağıdır. Tansiyonu düzenler ve sinirleri yatıştırır.
  • İdrar söktürücü özelliği mevcuttur.
  • Kanın temizlenmesine ve karaciğerin zehirlerinden arınmasına yardımcı olur.
  • Diyabet hastalarının mutlaka tüketmesi gerekir. Şekeri bu şekilde vücutlarında dengeli bir şekilde tutabilirler. Hatta çeşitli çikolatalarda ve besinlerde şeker kullanmak yerine pancarla yapılan çikolatalarda şeker ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişilerinde bu hususa dikkat etmesi oldukça rahatsızlığına faydalı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.