Parkinson Hastalığı Detayları ve Tedavisi

Parkinson hastalığı, genel sorunu ortadan kaldırıcı tedavisi bulunmayan fakat belirtilerini ortadan kaldırmak için çeşitli tedavileri bulunan ve erken teşhis durumunda ortaya çıkmadan durdurulma ihtimali bulunan bir hastalıktır.

Parkinson hastalığı beyin hücrelerini (nöronları) öldürerek, yavaş ilerleyen bir beyin hastalığıdır. Kesin teşhis ortaya koyulduktan sonra söz konusu hasta, bu sorun ile 20 yıl veya çok daha uzun bir süre boyunca (genellikle ömür boyu) yaşamına devam edecek demektir.

PARKİNSON HASTALIĞININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Parkinson hastalığı, beynin substabsiya nigra bölgesinde kendini gösterir. Beynin bu bölgesinin işlevi; beyin içerisindeki mesaj iletiminden sorumlu olan “dopamin” hormonunu üretmekle görevli bir beyin hücreleri (nöronlar) topluluğudur, ayrıca buna lob da denilebilir.

Parkinson hastalığı beynin bu lobunda ortaya çıkar ve bu lobdaki dopamin üretmekle görevli beyin hücrelerini öldürerek ilerlemeye devam eder. O bölgedeki beyin hücrelerinin %60 ile %80’i yok olduğunda parkinson hastalığının motor belirtileri kendini göstermeye başlar. Belirtilerin en temel sebebi beynin yeterli dopamin ihtiyacını üretememesinden kaynaklanır.

PARKİNSON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Substansiya nigra bölgesindeki nöronların büyük ölçüde kaybolmasından dolayı ortaya çıkan dopamin eksikliği sorunun ismi nörodejenerasyondur. Nörodejenerasyon sonucu dopamin üretimi çok azalır veya durur. Bunun sonucunda şu belirtiler ortaya çıkar:

  • Vücudun Çeşitli Bölgelerinde Titremeler:

Dopamin hormonu vücut hareketlerine yardımcı olan bir hormondur. Vücuttaki eksikliği sonucu ellerde, bacaklarda, çenede ve vücudumuzun çeşitli bölgelerinde titremeler meydana gelir. Fakat bunlar başka nedenlere bağlı olarak gelişen geçici titremeler ile karıştırılmamalıdır.

  • Uyku Esnasında Hareket Etme:

Dopamin eksikliği sonucu beynin çeşitli bölgelerindeki iletişim kaybı sonucu vücudun uyku sistemi bozulma gösterebilir. Uyku sırasında vücudun tekme, çırpınma gibi ani hareketlerde bulunması parkinson hastalığı belirtisi olabilir.

  • Koku Kaybı:

Koku kaybı parkinson hastalığının en erken kendini gösteren sorunlarından birisidir. Kokusu keskin olmayan yiyeceklerin kokusunu alamamak bir parkinson hastalığı başlangıcı belirtisi olabilir.

  • Konuşma Kaybı:

Parkinson hastalığı sonucu insanlar konuşurken normalden faklı olarak kısık seste konuşurlar ama bunları kendileri fark etmez. Bu ve bunun gibi çeşitli bazı sorunlar (yürümede zorluk çekmek gibi) parkinson hastalığı belirtisi olabilirler.

PARKİNSON HASTALIĞI TEDAVİSİ

Parkinson hastalığını durdurmanın kesin bir yolu henüz bulunamamıştır. Yapılan tedaviler vücuttaki eksik dopamini tamamlayarak hastalık sonucu ortaya çıkan sorunları geçici olarak ortadan kaldırmaya yöneliktir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.