Patates Kızarması ve SİVİLCE İlişkisi

Teknolojinin gelişmesi, dünyanın kocaman bir kasabaya dönüşmesi, teknolojinin ilerlemesine bağlı hastalıkların ortaya çıkması ve paralelinde tıptaki ilerlemeler insanların sağlıklarına daha çok dikkat etmeleri ve sağlık harcamalarına daha çok para ayırmaları anlamına gelmektedir.

 

Bugün dünyanın her yerinde bulunan fast food (hazır yiyecek) zincirlerinin en çok tüketilen yiyeceklerinden olan patates kızartması insanları ikiye bölmüştür. Patates kızartması sivilce yapar mı? Aranması gereken cevap bu mu?

 

Önceleri patates kızartması ve diğer yiyeceklerin sivilce yapıp yapmadıkları konusunda çok da doyurucu araştırmaların olmaması, insanların yaşadıkları tecrübelere dayanarak birtakım çıkarımlar yapmaları, bu güzel ve lezzetli yiyeceğin adının kötüye çıkmasına sebep olmuştur. Gerçekten patates kızartması sivilce yapar mı? Birçok insan, sırf kulaktan dolma bilgilerle birçok yiyecekten ve özellikle de patates kızartmasından, sivilce yaptığı düşüncesi ile vazgeçmektedir.

 

Aslında konunun doğrudan patates kızartması veya başka bir kızartma türü ile ilişkisi yoktur. Fakat bugün dünyada tüketilen patates kızartmalarının büyük bir bölümünün paketlenmiş patates kızartması (cips vb.)ve fast food (hazır yiyecek) patates kızartması olması konuyu ayrıca düşünmemiz gerektiğini işaret etmektedir. Çünkü paketlenmiş patates kızartmaları (cips) ve fast food (hazır yiyecek) patates kızartmaları, defalarca kullanılan yağların içerisinde kızartılmakta, ayrıca endüstriyel tip kızartma yağı kullanıldığından trans yağ ve doymuş yağ içerme oranı çok yüksek olmaktadır. Bazı ticari patates kızartmalarında Hidrojene Edilmiş Nebati Yağ kullanılmaktadır. Bu yağlar, plastikten bir molekül fazladır. Bu nedenle tükettiğimiz patates kızartmaları doğrudan sivilce sebebi olması bile, mevcut sivilcelerin aratmasına doğrudan etki etmektedir.

 

Vücudumuzun yakamadığı yağlar doğrudan vücut içerisinde depolanmaktadır. Karaciğerin temizleyemediği zararlı maddeler, bu şekli ile vücudumuza yerleşmekte ve bu zararlı toksinlerin atılması oldukça zorlaşmaktadır. Vücut kendisini koruma refleksi ile birtakım işaretler vermektedir. Bu da vücudumuzun ve özellikle yüzümüzün sivilcelerle dolmasına sebep olmaktadır. Sivilce vücudumuzun rahatsızlandığının göstergesi olduğu gibi doğrudan sivilcenin kendisi de rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir.

 

Bilim adamlarınca yapılan araştırmalar neticesinde aşırı yağlı yiyeceklerin, trans ve doymuş yağ içeren yiyeceklerin ve Hidrojene Edilmiş Nebati Yağ ile yapılan patates kızartmasının vb. sivilce yaptığı veya mevcut sivilcelerin artmasına yol açtığı tespit edilmiştir.

 

 

Bugün dünyaca ünlü fast food (hazır yiyecek) zincirlerinin işine gelmeyeceği için desteklemediği hatta önünü kesmek için büyük çabalar sarf ettiği araştırmalar göstermiştir ki; evlerimizde yapılan patates kızartmalarının masum olmasa da çok sık tüketilmediği takdirde fazlaca bir zararının bulunmadığı, bunun yanı sıra fast food (hazır yiyecek) sektörünce üretilen patates kızartmalarının ve paketlenmiş patates kızartmalarının sivilceye sebep olabileceği veya mevcut sivilcelerin çoğalmasına sebep olabileceği görülmüştür.

 

Buradan çıkarılması gereken sonuç patates kızartması tüketirken dikkatli olunmalı, mümkünse, kendi kızarttığımız patates kızartmalarını tüketmeliyiz. Tabi ki birde patates kızartması yapılırken kullanılan yağlar konusu var. Bu kızartma yağlarını mümkünse bir defadan fazla kullanmamak yine vücudumuzun sivilce oluşumunda engelleyici bir rol üstlenecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.