Pelin Bitkisinin Faydaları ve  Kullanım Alanları

Ülkemiz çeşitli bitkilerle donatılmış bulunmaz bir zanginlikle kaplıdır. Bunların bulunup ne işe yaradığının saptanması eski zamanlardan beridir yapılmaya çalışılmış olup günümüz de de bazı alternatif tıp uzmanları tarafından da araştırılmaktadır.Her bitkinin bir işe yaraması gibi pelin otu (absinthe marine) da birçok işe yaramaktadır.Alkol üretiminde uzun yıllar kullanılmıştır.Tadı oldukça acı bir ottur.Eski yıllarda yapılan bir içkide kullanılıp askerlerin savaş performansını yükseltmek için kullanılmıştır.

Pelin otu ;iyi bir bağırsak sistemi düzenleyicisidir.Kabızlığı giderir.Sindirim sistemini düzene koyar.Pelin otu kaynatılıp şekerle birlikte içilirse bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Soğuk algınlıklarına karşıda iyi bir ilaçtır. İyi bir balgam söktürücüdür.Kış aylarında gripal durumlarda bir hafta düzenli içildiğinde boğazları temizler balgamın atılmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Dalağın temizlenmesine faydası vardır . Çok fazla tüketilmemelidir.Haftada bir kaç defa tüketilen pelin otu çayı dalağın toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Pelin otu denge sorunu olanlar için de iyi bir şifa kaynağıdır. Ayrıca delilik gibi akıl problemi olan hastalar için de kullanılabilinir.

Özellikle adet dönemlerinde yapılan pelin otu çayının tüketilmesi aybaşı kanamalarının düzenli gelmesini sağlar. İyi bir kanama söktürücüdür.Safranın temizlenmsine yardımcı olur. İdrar tutulması sorunu olanlar için pelin otu çayı iyi bir idrar söktürücüdür.Safradaki kum ,taşve iltihabın temizlenmesine yardımcı olur.

Pelin otu şurup olarak yapılıp düzenli kullanılırsa sindirim sisteminin kuvvetlenmesine mide ve bağırsakların kuvvetlnmesine yardımcı olur.Yapılacak olan bu surup kürü on gün devam edildiği takdirde mide  kuvvetlenir.Mide ülseri ve böbrek yetmezliği olanlar için tavsiye edilmez. İyi bir bağışıklık sistemi koruyucusudur.Bağırsak urtlarının dökülmesine faydası vardır.

Karaciğer hastalarına iyi gelir.Siroz ,sarılık gibi hastalıklara iyi gelir.Özellikle sarılık sorunu olana hastaların kullanması tavsiye edilir.

Bazı erken olgunlaşan cinsel hormonların düzene girmesine yardımcı olup şehvetin kesilmesini sağlar.

Pelin otunun iştah açıcı faydası da vardır. Özellikle hasta ve çocuklarda iştah sorunu olanlarda kullanılabilinir.Böbreküstü bezelerine etki ederek vücudun kan dolaşımını düzenler,romatizma ,gut hastalığışeker gastalığı,metabolizma bozukluğu,şişmanlık,ödem ,enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucudur.

Çoğunlukla demlenerek içilmesi tavsiye edilir.en az 10 en fazla 20 gün kullanılmalıdır.Aksi takdirde fazla kullanımı bağışıklık sisteminin düzenine zarar verir.Zehirlenme yapabilir.Hamilelerin kullanmasında sakınca vardır.Ateş düşürür.Karın ağrısını giderir.Yüksek tansiyona iyi gelir.Mide bulantısına ve kusmalara  faydası vardır.Sivilceleri yok eder.Şeker hastalığına iyi gelir ve ağrı kesici özelliği vardır.Kansızlığa iyi geldiği söylenmektedirYapılacak olan 2 kilo kaynar suya 100 gr pelin otu  konulur ve yorgun ayaklar içinde bekletilirse ayak ağrı ve yorgunluğunu alır.Eski yıllarda dizenteri ve veremekarşı olarakkullanılmıştır.

Çok fonksiyonlu ve şifalı olan bu bitkinin kullanımı kesinlikle bir uzman danışıldıktan sonra kullanılmalıdır. Kullanılacak miktar fazla olmayıp orantısını bilmek faydalı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.