Peynir Çeşitleri ve Sağlıklı Beslenme

İnsan sağlığı açısından besin öğeleri çeşidinden biriside süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünlerinden  en çok tüketilen sofralarımızdan hiç eksiltmediğimiz gıdalardan biri olan peynir hem yapılışı hem de tüketilme şekli bakımından dikkat gerektirmektedir. Peynir yapılışının başlangıcından tüketimine kadar oldukça hassasiyet istemektedir.

Kaliteli bir peynir yapmak için taze, sağlıklı, hijyenik koşullarda üretime gelen süt gerekmektedir. Peynirin kalitesi kullanılan sütün ve kullanılan peynirin kalitesiyle doğru orantılıdır.

Doğru şartlarda üretime gelen sütün yine aynı şartlarda peynir yapılması ve muhafaza edilmesi kaliteli bir peynir olmasını sağlar.

 

Peynir Çeşitleri

Peynir yapımı insanlığın besinleri tanımasıyla beraber oluşmuş olup çeşitli ülkeler ve şehirlere, toplumların kültürlerine göre çeşitlilik göstermiştir. Peynir toplumların kültürlerine alışkanlıklarına göre de değişim göstermiştir. Bazı toplumlarda yemeklerden önce tüketilen peynir bazı toplumlarda yemeklerden sonra tüketilmesi uygun görülmüştür. Bilinen en fazla çeşit peynir türünü Fransa da görmekteyiz. Peynir yapımı ülkelerin iklimlerine göre de değişik şekilde çeşitlilik göstermiştir. Bazılarını tatmasak ta bildiğimiz peynir çeşitlerinden bazıları şunlardır. Otlu peynir, küflü peynir, kaşar peyniri, hellim peyniri, yağlı peynir, tulum peyniri,köy peyniri,eritme peynir vs.

Besin değeri bakımından oldukça yüksek olan peynir sofralardan eksiltilmemesi gerekir. Kalsiyum bakımından zengin olup ,mayalanma yöntemiyle olduğu için bağışıklık sistemi açısından da oldukça faydalıdır.Mayalanma aşamasından sonra fermantasyona uğratılmadan paketlenen ve uygun koşullarda muhafaza edilen peynir verilen süre zarfında tüketilmelidir.Aksi taktirde yanlış koşullarda üretilen peynirler sağlık açısından ciddi zehirlenmelere hatta çeşitli ölümcül bakterilerin üremesine zemin hazırlamaktadır. Taze sütle  yapılmayan ve iyi kaynatılmayan sütten yapılan peynir kesinlikle tüketilmemelidir.

Günlük kalsiyum tüketiminin bir miktarını peynirle aldığımız gibi fazlası vücudumuzda ki dengeleri bozacağından demir kaybına da sebep olmaktadır. Fazla alınan kalsiyum kaynakları vücudumuzda parazit oluşumunu artırabileceği gibi bağışıklık sistemimizin dengesini de bozacaktır.

Sağlıklı beslenme açısından gerek sofralarda, gerek kahvaltıda kullandığımız peyniri çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarından biri olarak mutlaka bulundurmalıyız.İyi bir kemik yapısı için peynir alınması gereken önemli besin değerlerinden birisidir

Bazı ülkelerin sofra kültürlerinde peynir sindirimi kolaylaştırmak için yemeklerden sonra bir kaç dilim olarak sunulmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.