Pirinç Pilavının Zararları Nelerdir?

Lezzetli bir besin kaynağı olan pirinç buğdaygiller familyasından gelen kabuklu yetişen ve sulu tarım arazilerinde üretilen bir baklagillerdir. Dünya nüfusunun yarıdan fazlası pirinci tüketmektedir. Üretimi muson yağmurlarının etkili olduğu Güney Asya, Güneydoğu Asya ve bazı Afrika ülkelerinde üretilmektedir. Nüfus yoğunluğu fazla olan Çin, Japonya gibi Asya ülkelerinin mutfak kültüründe yaygın olarak kullanılır. Özellikle Çin mutfağı lapa olarak adlandırdığımız türde pişirilerek tüketilir. Pirinç bu özelliği bakımından önemli bir paya sahiptir.

 

Ülkemizde pirincin kullanışı 90’lı yıllardan sonra yaygınlık kazanmıştır. Ülkemizde en çok Marmara ve Karadeniz’de üretimi yapılır.

 

Pirinç kabuklu bir besin maddesidir. Dış kabuğu tüketilmez. Kabuklarından hayvan yemi veya hayvan maması yapılır. Pirincin kepeğinden pirinç yağı elde edilir. Elek altı pirinç kırıklarından pirinç unu veya hayvan maması yapılır. Pirinç unu öğütülmüş kabuksuz esmer pirinçten üretilir. Alerjik özelliği olmamasından dolayı gluten ve buğday ununa karşı hassasiyeti olan hastalar tarafından kullanılmasında sakınca yoktur. Daha çok cips, kahvaltı veya peksimet olarak tercih edilebilinir.

 

Pirinç Pilavının Zararları

Çin mutfağında yaygın olarak kullanılan pirinç pilavı ülkemizde ki gibi yağda değil lapa olarak tüketilir. Pirinç içerisinde sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, karbonhidrat, protein, yağ, E vitamini,  B1 ve B2 vitamini barındırır. Oldukça zengin bir besin kaynağı olan pirinç yağla tüketildiği zaman enerjiye dönüşeceğinden kilo aldırır. Fazla tüketildiği zaman tip 2 diyabete sebep olur. Kan şekerini yükselterek seker hastalığı oluşmasına zemin hazırlar. 1 porsiyonda 250 kalori vardır. Pirinç pilav olarak sık sık tüketildiğinde şişmanlatır. Obezite yapar. Kilo aldırır. Haftada en az 2 defa tüketilmesinde sakınca yoktur. Esmer pirinç olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Yetişkinlerde kan şekerini yükselttiğinden düşük tansiyon hastalarına ve böbrek hastalarına iyi gelir. Sebze ve salatalarla alındığı zaman zararları yarıya indirilir. Kan basıncını dengeler. Bebeklere 6. aydan sonra pirinç unu maması olarak verilmesi tavsiye edilir.

 

Her besinde olduğu gibi oldukça hassas bir özelliğe sahip pirinç pilavının zararlarını aza indirgemek için çok sık tüketilmemesi gerekir. Tüketimi mutlaka yağsız şekilde ve sebzelerle, salatalarla desteklenirse daha sağlıklı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.