Presbiyopi nedir ve Nasıl tedavi edilir?

Göz merceğinin, gözün odağını değiştirme yeteneğinin kaybolmasıdır. Bu sürede göz kasları, göz merceğinin şeklini değiştirirler.  Presbiyopi 40 lı yaşların başlarında görülmeye başlar. Sonuç olarak hemen herkesin başına gelebilecek bir hadisedir ve herkes etkilenebilir. Presbiyopi ile hipermetropluk ta aynı sıkıntıları yaşarsınız. Çünkü yakın nesnelerden gelen ışınların odaklanması, gözdeki retina tabakasını arkasına düşer ve odağın dışında kalır. Hipermetroplukta da böyle olmasının sebebi, göz yuvarlağının normalden daha kısa olmasıdır. Presbiyopi de ise hipermetropluk ile benzeşmesin nedeni göz merceğinin yaşlılık nedeni ile sertleşerek esnekliğinin kaybolmasıdır. Bu durumda odaklanmanın, retinanın önüne getirilmesini sağlayan, uyumun gerçeklemesi için lüzumlu olan ışınların daha keskin olarak bükülmesini sıkıntıya sokar veya imkânsız kılar.  Mesela çok yorgunken, geceleyin veya az ışıkta bir şeyler okumak zor olur. Presbiyopinin oluşması için herhangi bir görme kusurunuzun olması gerekmez ve Presbiyopi kendiliğinden oluşur.

 

 

Belirtileri

  • Bir şeyler okurken uzaklaştırma ihtiyacı
  • İlerleyen yaşlarda okuduğunuz nesneyi uzaklaştırmanın yanında bulanık görme daha da çoğalır.
  • Alın ve şakak bölgesinde ağrılar oluşur.
  • Okumayı bitirdikten sonra uzağı görmede zorluklar yaşayabilirsiniz.
  • Okumayı bitirdikten sonra odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz.

 

 

Presbiyopi Tedavisi

Presbiyopinin tedavisi üç şekilde olur. Birincisi gözlükle tedavi. İkincisi kontak lensle tedavi, üçüncüsü ise cerrahi müdahaledir.

 

 

  • Gözlük tedavisi: Bifokal Gözlük ve Multifokal Gözlük olmak üzere iki türlü gözlük tedavisi uygulanmaktadır
  • Kontak Lens Tedavisi: Multifokal Lens. Gözleri lensle uyum gösteren hastalarda başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Fakat yaşa bağlı olarak gözyaşı üretimi ve kalitesi düştüğü için birtakım sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
  • Cerrahi Tedavi: Üç değişik tedavi uygulanmaktadır. Birincisi korneaya Presbylasik uygulaması, ikincisi Monovizyon Lazer Tedavisi, üçüncüsü ise göz içine Multifokal Lens veya Akomodatif Lens uygulaması.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.