PRP Tedavisi Hakkında Anlaşılır Bilgiler!

Platelet Rich Plasma — platelet (PRP) (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma tedavisi demektir. Bu tedavi yönteminde kişinin kendisinden alınan kanın birtakım işlemlerden geçirilerek bileşenlerine ayrılması ve elde edilen serumun aynı kişiye tekrar zerk edilmesi ilkesine dayanan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde kandan elde edilen trombositler (platelet) vücudumuzun hasarlı bölgelerine enjekte edilerek iyileşmesi hızlandırılır. PRP tedavisi cildi gençleştirmekte kullanılabildiği gibi kıkırdak dokunun iyileşmesi amacıyla da kullanılabilir.

 

 

 

PRP uygulaması vücudun nerelerine yapılabilir?

 

PRP estetik cerrahi alanında, boyun bölgesine, göğüs bölgesi dekoltesine, el, kol, bacakların içine, kırışık gidermede, çöküntülerin düzeltilmesi için, cildin esnek ve parlak görüntüsünün geri kazandırılması amacıyla

 

Lazer, epilasyon, peeling gibi estetik uygulamaların arkasından, derinin kendisini toparlaması ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla

 

Zor iyileşen veya iyileşmesi uzun süren yaraların, çatlakların ve derinin zarar gördüğü hallerde kontrolü sağlamak amacıyla

 

Saç dökülmesinde kullanılmak üzere veya saç ekimlerinin etkisini artırmak amacıyla ve bu sayılan uygulamaların dışında daha pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

 

 

PRP Uygulaması güvenli midir?

 

PRP uygulamasında alınan materyal hastanın kendi kanından elde edilmektedir. Bu nedenle kesinlikle herhangi bir sağlık riski ve tehlikesi yoktur.

 

 

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

Hastadan 2 – 3 tüp kanı alınarak santrifüj makinesinde kanın trombositleri (platelet) ayrıştırılır, elde edilen serum hasarlı dokuya veya uygulanması istenen bölgeye enjektör yardımı ile zerk edilir.

 

 

PRP Uygulaması Ne Kadar Sürüyor?

 

PRP uygulaması toplam olarak 45 dakikalık bir işlemle tamamlanmaktadır. Lokal anestezik krem ile anestezi uygulaması yapılarak hastanın acı duyması engellenir.

 

 

PRP uygulamasının Faydası Ne Zaman Görülür?

 

PRP uygulamasının hemen ardından etkileri gözlü görülebilir. Daha sonra bu parlaklık biraz gerilese de 3 -4 uygulamadan sonra uygulamanın etkileri tam olarak gözlemlenebilir ve kalıcı bir etki ortaya çıkar.

 

 

PRP Uygulamasının Yan Etkileri

PRP Uygulaması hastanın kendi kanından alınarak yapılmaktadır. Yapılan işlem aslında kısaca yaraların daha çabuk iyileşmesi için vücudu uyarmaktır. Fakat neticede bu da bir operasyondur. Şayet hijyen kurallarına, sterilizasyon kurallarına dikkat edilmezse bazı komplikasyonlar ortay çıkabilir.

 

 

PRP Kimlere Uygulanamaz?

 

Platelet sayısı az olan veya yetersiz olan kişilerde, kanserle uğraşan hastalarda PRP uygulaması yapılamamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.