Raşitizm ve Tedavisi!

Raşitizm Nedir?

Kemik gelişiminde büyük rol oynayan minerallerin (fosfor ve kalsiyum gibi) kemiklerde yeterince bulunmamasıyla beraber ortaya çıkan hastalığa raşitizm denir. Hastalık her yaşta görülür ancak en çok 6-18 aylık bebeklerde rastlanır. D vitamini eksikliği ile çocuklarda sıkça görülen bir hastalıktır. Türkiye’de görülme yüzdesi ise 5-6 arasındadır. Hastalık, omurga, kol ve bacak kemiklerinde biçim bozukluğuna yol açar.

D vitamini en güzel güneşten alınan bir vitamin çeşididir. Belirli saatlerde bebeklerin başlarını korumak şartıyla güneş ışığına çıkarmak D vitaminini tamamlayarak raşitizmin önüne geçmeye yardımcı olur. Güneş dışında balık yağı ve balık D vitamini açısından zengindir. Anne sütünde de D vitamini mevcuttur. Ancak yeterli gelmediği durumlarda bebeğe ve anneye D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Aksi takdirde raşitizm olma olasılığı artacaktır.

 

Raşitizm Belirtileri ve Teşhis Edilmesi

Raşitizm genetik ya da başka hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Her yaşta farklı belirtiler gösterebilir. Bebeklerde; el ve ayak bileklerinin genişliği normalden daha geniş ise, dişleri vaktinden sonra çıkıyorsa, göğüste küçük şişlikler varsa, büyüme geriliği, yaşıtlarına göre kısa olma, bacaklarında eğrilik varsa, yürüme ve emeklemede geç kalmışsa, bebeğin başı terliyorsa raşitizmden şüphelenilir. Ancak belirtilerin bir kaçı bir araya gelirse raşitizm olur. Her biri tek başına belirti olmaz. Yani başı terleyen bebeğe tek başına D vitamini eksikliği ile raşitizm teşhisi konamaz.

Şikayetler ve belirtiler dinlendikten sonra kemik filmi alınır. Bunun yanında kan tahlili gibi klinik bulgular sonucunda teşhis kolayca yapılır.

 

Raşitizm Tedavisi

 

 

Tedavide korkulacak zor ve başarısız bir durum söz konusu değildir. Vücutta eksik olan D vitamininin yerine konulması ile tedavi olur. Doktor kontrolü altında günlük olarak alınır. Kendi başına ölçüsüz D vitamini alan hastalarda pek çok hasar meydana gelir. Bunlardan biri de böbrek yetmezliğidir. Vücutta zehirlenmeye de yol açabilecek aşırı dozlardan uzak duralım.

D vitamini bazen kas içine enjekte edilir bazen ağız yolu ile alınır. Bu hastalığın boyutuna göre doktorunuzun bileceği bir durumdur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.