Renk Körleri Nasıl Görürler?

Renk körlüğü, basitçe bazı renklerin ayırt edilememesidir. Bu bir renk ile sınırlı olabildiği gibi iki veya üç rengi ayırt edememe halinde de ortaya çıkabilmektedir. Renk körlüğü erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Renk körlüğünün en çok görülen türü yeşil ve kırmızı rengin görülememesi veya ayırt edilememesidir. Renk körlüğü hastalığı oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Erkeklerin 20 de birinde, kadınların 200 de birinde görülür. Çoğu insan renk körü olduğunu fark edemez. Genellikle insanlar renk körü olduklarını ancak yapılan testler sonucu öğrenirler.
Renk körlüğü genetiktir. Anne – babadan çocuğa geçen bir durumdur. Özellikle anneler renk körü olmadıkları halde renk körlüğünü çocuğuna taşıyabilirler. Kadınlar yeşil – kırmızı renk körü olmadan, çocuklarına yeşil – kırmızı renk körlüğünü geçirirler. Bu durum annenin, babasının yeşil – kırmızı renk körü olması, annesinin de taşıyıcı olması halinde gerçekleşir.

 

Renk Körlüğü Nedenleri

Renk körlüğü hastalığının sebebi bilinmemektedir. Renkler gözde bulunan koniler tarafından ayırt edilir. Konilerin içinde pigment bulunur. Ve her koni bir rengi ayırt eder. Genetik bozukluklar sonucunda konilerdeki pigmentlerden bir tanesinin eksik olması renk körlüğü oluşmasına sebep olmaktadır.
Bazı renk körlükleri göz sinirlerinin tahrip olması sonucu ortaya çıkar. Bu renk körlüğü çok nadir olarak görülür ve ilerleme eğilimi gösterir. Bu tip renk körlüğü hastalıklarında aynı zamanda görme fonksiyonu bozulmaları yani körlük de oluşur. Genetik olarak oluşan renk körlüklerinde ise görme yeteneğinde bozulma oluşmaz.

 

 

Renk Körlüğünün Belirtileri

Genetik renk körlüklerinde sadece bir renkte renk körlüğü oluşabilir veya yeşil, turuncu, kırmızı ve sarı renklerin dördüne renk körlüğü olabilir. Renk körleri bu dört rengi de aynı şekilde algılarlar ve bu renkler aynı yoğunlukta ayırt ederler. Renk körlüğünün en ciddi hali olan renk körlüğü ile birlikte görme yeteneğinin de etkilendiği renk körlüklerinde görme bozuklukları ilerleme eğilimi gösterir.

 

 

Renk Körlerinin Yapamayacağı İşler

Renk körleri genel olarak her işi yapabilirler ama renklerle ilgili işler yapmaları birtakım sorunlara yol açabilir. Örneğin denizcilikle ilgili işlerde yeşil ve kırmızı renkli işaretler yoğun olarak kullanıldığı için yeşil ve kırmızı renk körleri denizcilikle ilgili işlerde çalışamazlar.

 

 

Görme

Aslında renk körlüğü olana kişiler renkleri görebiliyorlar ama bazı renkleri ayırmakta zorlanıyorlar. Gözde bulunan retina tabakasındaki sinir hücreleri ve koniler vardır. Bu konilerin bazıları renkleri tam olarak ayırabilirken, bazılar pigment azlığından veya pigment olmamasından dolayı renkler az veya hiç ayıramazlar. Konilerin az çalıştığı ve renkleri az ayırt ettiği durumlarda o renk tam olarak ayırt edilemez. Koninin içerisinde hiç pigmente bulunmazsa o renk (örneğin kırmızı) hiç ayırt edilemiyor ve o renk hiç görülemiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. oguz dedi ki:

    Iyi gunler ben renk koruyum aslindayadamimda bir sikintisini gormedim fakat karayollaribda daimi isci olarak yani kadrolu olarak basliyirum acaba bir sikinti yaparmisaglik raporu akirken

  2. beren dedi ki:

    oğuz kardeşim keşke renk körü olmasan keşke tedavisi olsa ben renk körü değilim allah yardım etsin

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.