Renk Körlüğü Belirtileri ve Tedavisi

Sanıyorum ki hayatta renk körü olan tek bir canlı biliyorduk, o da köpeklerdi, fakat maalesef sadece onlarda değil, insanlarda da renk körlüğü olabiliyor. Renk körlüğünü aslında ancak biranda fark edebilirsiniz. Örneğin siz çimenlerin yeşil olması gerektiğini biliyorsunuz fakat baktığınız zaman gri olarak görüyorsunuz. Kendinizden şüphelenirsiniz ve emin olamazsınız. Başkalarına sorarsınız, herkes yeşil der ama siz nedense hala gri görüyorsunuz. Kontrole gidersiniz ve doktorunuz der ki, renk körüsünüz.

 

Herkeste Renk Körlüğü Olabilir mi?

Sağlıkta bazı sorunlar sonradan ortaya çıkabiliyor, ne zaman ve nasıl çıkacağını bazen bilemiyorsunuz. Renk körlüğü de bu kategoriye giren bir sorundur. Nasıl, ne zaman ve niçin renk körü olduğunuzu bilemiyorsunuz. Renk körlüğü öyle bir şeydir ki, önce fark edemezsiniz ama bir süre sonra kendinizde bir gariplik hissetmeye başladığınız zaman, ancak dersiniz ki, ben bazı şeylerin rengini doğru görmüyorum. Maalesef olabilecek olan herkes renk körü olabiliyor.

 

Renk Körlüğü Tedavisi 

Renk körlüğü aslında doğuştan gelen bir sağlık sorunudur ve genel olarak geçici olarak bilinir fakat malumdur ki kişiden kişiye her şey değişiyor. Bu yüzden, renk körlüğünün ne kadar geçici veya kalıcı olduğu aslında hastaya bağlı olan bir durumdur. Tedavisi, binevi fiziksel diyebiliriz ve biraz beynin komutları doğru verebilmesinden kaynaklanır. Bu yüzden, kişi ne kadar doğru bilgileri beyine iletmeye çalışırsa, o kadar onun için iyi olacaktır.

 

Renk Körlüğü Testi 

Her şeyden bir test olduğu gibi, renk körlüğü için de mutlaka bir test uygulanmaktadır. Renk körlüğü için yapılan testler basit, noktalardan oluşan bir tablo içerisine gözü zorlayacak şekilde bir şekil konulur ve o şekil, tablodan ayırt edilmeye çalışılır. Böylece, beyin şeklin ve tablonun aslında farkli renkler olduğunu algılar. Kolay bir test değildir ve özellikle elbette renk körü olanlar için bir süre çok yormaktadır, fakat geçebiliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.