Romatizma Belirtileri ve Ağrı Geçirme Tedavisi

Romatizma vücudumuzda bulunan hareket sistemini sağlayan iskelet ve kaslarda şişkinlik, hareket sınırlaması, ağrı, sonrasında psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklarının başlangıcı olabilecek olan hastalıklara denir. Romatizma 200 den fazla çeşidinin bulunduğu, hastanın yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Kadınlarda fazlasıyla görülmekte olsa da erkeklerde de görülme olasılığı bulunmaktadır. Gut hastalığını örnek olarak verebiliriz. Romatizmanın kız çocuklarında görülme sıklığı daha fazladır. Zayıflık, iç organlarının tutulması, eklem tutulmaları, ağrı, ateş gibi şikayetlere rastlanılmaktadır. Hastalık aniden ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş etkisini göstermeye başlar.

Bazı romatizmal hastalıkların sebepleri bilinmese de genelde bilinenlerde bulunmaktadır.  Mikropların neden olduğu romatizmalar, akut eklem ile gut hastalığıdır.  Bunların ortaya çıkışına neden olarak aileden kalıtsal faktörler, cinsiyet, bazı ilaçlar, kaza sonucu zedelenmeler, iklim gibi sebepler gösterilmektedir.  Rutubetli ve soğuk yerlerde romatizmaların görülme ihtimali daha fazladır. Travmalar, psikolojik nedenler de ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Romatizma hastasında ağrı, şişlik, kalp sorunları, hareket sınırlaması, sakatlık, şekil bozukluğu, gözde oluşan bulgular, sinir sisteminde oluşan farklılıklar ve belirtiler mevcut durumdadır.

Romatizma deride ve iç organlarımızda da ortaya çıkabilir. Eklemde ise iltihapla beraber kızarıklık ile şişlik görülür.

Deri ile iç organ romatizmasında ise döküntü, iştah azalması, kızarıklık, gözde kaşınma, saç dökülmesi, güneşe karşı hassasiyet,  karın ağrısı, topuk ağrısı olarak görülebilir. Romatizmal hastalıklar eklem, kas, iç organ gibi alanlarda görülür. Yaşa ve cinsiyete göre şiddetleri değişir.

 

Romatizma Hastalığının Tedavisi ve Alınması Gereken Önlemler

Yaşam kalitenizi düzenli ve dikkatli olarak sürdürmeniz gerekiyor. Yemek düzeninizi ayarlamanız gerekmekte ve şişmanlık hastalığı olumsuz olarak tetikler.  Streptokok adı verilen bazı mikroplar romatizmaya neden olurlar. Cinsel ilişki sırasında bulaşan bazı mikroplarda rahatsızlığa sebep verir.  Doğuştan olan kalça çıkığı sonucu kireçlenme olabilir buda romatizmaya yol açar.

Rutubetli ve sıcak havaya maruz kalma, fazla ayakta kalma, beslenme alışkanlığı, aşırı tempo ve hareketsiz yaşam gibi belirli unsurlara dikkat edilmesi durumunda hastalığa yakalanma riski ortadan kalkar.

İltihabi olmayan romatizmal hastalıklarda kortizon olmayan antiinflamatur ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalığın tedavisinde rehabilitasyon ve fizik tedavi, ortopedi ve psikiyatri kliniklerinden faydalanılır. Düzenli olarak doktor gözetimi ve düzenli ilaç kullanımı romatizmal hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.