Rüyalar Ne Kadar Sürer ve Rüyada Neler olur?

Rüya Nedir ve Neden Rüya Görürüz?

Uykunun özelliklerinden biri olan rüya, uykunun hızlı göz hareketi evreleriyle yakından ilişkisi bulunan işitsel ve görsel duygu ya da algılardan ortaya çıkar.

Rüyanın neden görüldüğü kısmına gelirsek; büyük oranda bilinçaltı kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Gün içinde yaşanan olaylar özellikle kişiyi etkileyen olaylar bilinçaltına atılır. Günün sonunda vücudun yorulması ve uyku isteğinin artmasıyla beraber bilinçaltındakiler rüya şekliyle ortaya çıkar. Görülen rüyaların bir çoğu unutulur. Hatırlanan rüyalar ise ya kişiyi çok üzen ya da etkisinde kaldığı bir olaydır.

 

Rüyalar Ne Kadar Sürer?

Vücudun yorgun ve bitkin olmadığı zamanlarda uyku esnasında 4 ila 7 arasında rüya görürüz. Bunların tamamını uyandığımızda hatırlamayız. En çok etkilendiğimiz kısımlarını hatırlarız. Görülen rüyaların süresi hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Bir kısım bilim adamı rüyaların 45 dakikaya kadar görülebildiğini söylerken diğer bir grup bilim adamları ise en fazla 20 saniye sürdüğünü söylemektedir. Ancak 3 ya da 5 saniye süren rüyaların bile uzun uzun anlatılması insanları hayrete düşürmektedir. Bunun sebebi rüyada zaman kavramının olmamasıdır.

 

Rüyada Neler Olur?

Rüyada olup bitenler tamamen bizim bilinçaltımızdan kaynaklıdır. Gün içinde yaşanan olaylardan bizi en çok etkileyenler uyku esnasında düşüncelerimizle harmanlanarak rüya yoluyla kendini gösterir. Rüyalar bazı zamanlar çok gerçekçi olurlar. Öyle ki günlerce etkisinden kurtulamayız. Saatlerce rüya gördüğümüzü sanırız ancak gördüklerimiz bir kaç saniyelik olaylardır.

Araştırmalara göre rüya görürken göz kapaklarının hızla hareket ettiği gözlemlenmiştir. Araştırmacılar yaptıkları deneylerde göz kapaklarının hareket süreleri ile rüyaların sürelerini hesaplamışlardır.

Hatırlanmayan bazı rüyalar yaşadığımız anlarda “ben bunu bir yerden hatırlıyorum” etkisi oluşturur. Rüyada, gelecekte yaşanacak bir anı görmüşüzdür ancak hatırlamamışızdır. Olay yaşandıktan sonra sanki daha önce olmuş hissi olur. Bu da rüyanın bazı durumlarda önsezi olabileceğini gösterir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.