Saç Boyatmak Zararlı Mıdır? Faydaları Var mıdır?

Bayanların dış görünüşlerini en etkili biçimde değiştirme yöntemlerinden biridir saç boyamak. İster mutlu ister mutsuz olalım; ister saçımızda beyazlar olsun ister olmasın saç boyamak biz hanımlar için bir zevktir. Onlarca rengin binlerce tonunu saçımızda görmek bizi mutlu eder. Sarıdan kızıla, kahveden çikolataya pek çok renk seçeneği ile bambaşka görünüme bürünürüz. Özellikle bunalım, stres bizi hemen  saçımızda değişiklik yapmaya iter. En büyük değişikliği saç rengini değiştirmekte buluruz. Ancak bunu yaparken çoğumuz bu boyalardan ne kadar zarar görebileceğimizi hiç düşünmeyiz. Bunalımdan çıkalım derken sağlığımız elden gitmesin diye bu yazımıza bir göz atın derim.

Saçımıza uyguladığımız ya da uygulatacağımız boyanın doğal mı yoksa kimyasal maddelerden mi oluştuğunu bilmemiz oldukça önemlidir. Bu sayede ne kadar zarar göreceğimizi bilmiş oluruz. Saç boyalarının içinde kimyasal maddeler olduğunu biliyoruz. Bu maddeler bazen kanserojen içerikli olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre saçlarını boyayan kişilerde lenfoma kanserinin saçlarını boyamayan kişilere göre daha fazla görüldüğü belirtilmiştir. Kimyasal içerikli saç boyaları saç diplerinde yaralara, göz ve yüzde ödemlere, aşırı kepeklenmeye, alerjik hastalıklara, saç dökülmelerine neden olabiliyor.

Saç boyası illaki uygulanacaksa bunun doğal olması gerekiyor. Araştırmalarınızı detaylı bir şekilde yapmanızı öneriyorum. Doğal saç boyalarını anlamak için ufak tüyolar verebilirim. Mesela doğal saç boyaları saça uygulandıktan kısa bir süre sonra akmaya başlar. Dipler ortaya çıkar. Kimyasal içerikli boyalarda ise tam tersi olup, en az 1 ay rengini muhafaza eder. Doğal boya saçın rengini de açmaz. Eğer uyguladığınız boya sonrası saç renginde açılma görüyorsanız bu boya kesinlikle kimyasal içeriklidir.

 

En Sağlıklı Boya Kına!

Orta Doğu ve Hindistan’da yetişen bir bitkiden elde edilen kınanın vücuda hiç bir zararı yoktur. Tek rengi olduğu için kadınları çok da memnun etmez. Zaten faydalı olan her şey bize zararlı olan kadar cazip gelmez… Günümüzde kanseri önlediği söylense de kına hakettiği değeri görmüyor. Kendim elimden hiç geçmesine izin vermeyen biri olarak kına ile haşır neşir olmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

 

Gebelikte Saç Boyanır mı?

Hamile iken saça boya sürdürmenizi tavsiye etmiyorum. İnsan derisi vücuda sürülen her şeyi emme özelliğine sahip olduğu için saç diplerine sürülen boyanın da bir kısmı emilecektir. Deri bu emilimi yaparken zararlı ya da faydalı madde ayırt edemeyeceğinden zararlı maddelerde vücuda giriş yapacaktır. Anne karnındaki bebek de bu zararlı maddelere doğrudan maruz kalacaktır. Hal böyle iken 9 ay saçınız kendi renginde kalsa kime ne zararı olur? Bebeğinizin sağlığı herhalde güzel görünmenizden daha önemlidir. Hatta bu süreyi bebeğiniz sütten kesilinceye kadar uzatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ece dedi ki:

    Merhaba ben Zigavus’un bitkisel saç boyasını kullanıyorum çok memnunum saçlarımı aylardır boyamama rağmen hiçbir şekilde yıpranma yaşamadım. Hem kimyasal içerikli de değil.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.