Saç Çıkarma Çoğaltma Yöntemleri

Saç, insanların kafasının üzerinde bulunan, kafa derisinin içinde kök salmış olarak bulunan bir kıl topluluğudur.

Saçlarımız hemen hemen hepimiz için değerlidir. Fakat yaşamımızın belli bir döneminde çeşitli nedenlerden dolayı saçlarımız dökülme gösterebilir, bu da bir çok insanın canını sıkar. Bir çok kişi saçlarının dökülmesini engellemek ister ve dökülen saçlarının yerine yenilerinin çıkmasını arzular. Çoğu kişi saç ektirmeyi düşünür yada çeşitli ilaçlara ve şampuanlara başvurur. Peki saçlarımızın dökülmesinin nedenleri nelerdir? Şimdi o nedenleri inceleyelim.

 

SAÇLARIN DÖKÜLME NEDENLERİ NELERDİR?

Saçlarımızın dökülmesinin bir çok nedeni vardır ve bu nedenler doğru tespit edilmeden uygulanacak tedavinin başarılı olma ihtimali düşüktür, hatta yanlış tedavi, saç dökülmesini daha kötü bir hale bile getirebilir.

Saçlarımızın dökülme nedenlerinden birisi hastalıklardır. Doğrudan saçları etkileyen hastalıklar (saçkıran, kellik kepek, dazlaklık gibi) olduğu gibi, dolaylı yoldan saçların dökülmesine neden olan hastalıklar da vardır. Bunlar:

Hormon bozuklukları, akut, vitamin eksikliği ve diyabet (şeker hastalığı) gibi bünyesel hastalıklar saçlarımızın dökülmesine neden olabilir. Eğer saçlarımız bu tarz sorunlardan birisi neticesinde dökülüyorsa; misal vitamin eksikliği, saçlar için tedaviye başlamadan önce bu sorunu ortadan kaldırmamız gereklidir, yoksa tedavi boşa gidecektir.

Saçların kendi hastalıklarında, misal saçkıran durumunda doktora başvurmak ve bazı bitkisel tedavileri uygulamak iyi sonuç verecektir. 

Saçlarımız günlük yaşamımızda kendiliğinden dökülür, saç tararken, yıkarken, saçlarımızla oynarken vs. Bu dökülen saçlarımızın yerine yeni saçlar çıkmaktadır. Ayrıca saçlarımız yaşımız ilerledikçe de belli kısımları çeşitli nedenler ile kendiliğinden dökülür. Saçlrı kaybetme oranı bayanlarda ve erkeklerde farklıdır, ayrıca erkeklerde saçlar genelde tepe kısmından dökülmeye başlar ve o şekilde devam eder. Bayanlarda ise dökülme süreci saçın seyrekleşmesi şeklinde ortaya çıkar.

 

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENEBİLİR VE KAYBEDİLEN SAÇLAR NASIL TEKRAR KAZANILABİLİR?

Önceliğimiz bu konuda uzman bir doktora görünerek saçın dökülme nedenini öğrenmek olmalıdır. Saçın dökülme nedeni doktor tedavisi ile ortadan kaldırıldıktan sonra saçların tekrar kazanılması için çeşitli bitkisel tedavilere veya doktor kontrolünde ilaç kullanılabilir. Diğer bir seçenekte yeni bir cerrahi operasyon olan saç ekimi işlemidir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Xalid dedi ki:

    Merhaba Ben Bu sorumun cevabini bulamiyorum.Lütfən sizdən istəyim bana yardim etmeyinizi sizdən rica ediyorum.Bən 23 yaşindayim erkəyim Saçlarimda normal siyah.Bən istiyorum ki saçlarimin 50-80 Tanesi Beyazlasin.Bunun için nə yapmam gərəkir.Lütfən cevab verirsəniz çok Sevinirim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.