Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçların dökülmesi ne yazık ki uzun yıllardan beri insanlığın problemlerinden biridir. Göz ardı edilmemesi gereken bir olaydır. Altında yatan nedenlere bakılarak uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Çünkü kadın-erkek herkes tarzını ifade edebilmek için en çok saçlarını kullanır. Estetik açıdan saçlar bir çoğumuz için çok önemlidir. Saçlar güzelse kişi kendini güzel hisseder. O nedenle, uzun süredir saçlarınız dökülüyorsa gerekli önlemleri alabilmek ve tedavi olmak için bir uzmana başvurmalısınız.

Çoğunlukla erkeklerin şikayetidir saç dökülmeleri. Ancak bayanlardaki saç dökülmesi de hafife alınmayacak kadar çoktur. Bu şikayetler bayanlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden dolayı gelişebilmektedir.

 

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi bir çok nedene bağlı olarak görülebilir. Bunlardan ilki hormonal bozukluklardır. Bazı erkeklik hormonları kadın vücudunda da bulunur. Bu hormonların dengelerinde bozukluk olduğunda saç dökülmesi erkeklerde döküldüğü gibi dökülmeye başlar. Yani kafanın tepesinden başlayan bir dökülme söz konusu olabilmektedir. Özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda hormon değişiklikler oluşmaya başlar. Bu değişiklikler de saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Saç dökülmelerinde bir diğer neden beslenme yetersizliğidir. Protein ağırlıklı besinlerden uzak duruyorsanız saçlarınız dökülmesi çok normaldir. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini de saç dökülmeleriyle yakından ilişkilidir. Vücudumuz D vitaminini güneşten karşılar. O nedenle çok uzun vakitler kapalı alanlarda kalmamalısınız.

Yoğun stres altındaki kişilerde saç dökülmesi diğer insanlara oranla daha fazladır. Stres saçların aniden dökülmesine neden olan bir durumdur. Stresten uzak durmanın pek çok yolu vardır. Ancak yetmediği yerlerde uzman yardımı alarak stresten uzak durmalısınız.

Diğer sebepleri hızlıca söyleyip alınması gereken önlemlere geçelim. Saç dökülmesini etkileyen diğer nedenler; kalıtım, yanlış uygulanan saç şekilleri, yaşlılık, kimyasal içeren saç ürünleri, çeşitli hastalıklar, kemoterapi gibi tedavi yöntemleri, aşırı kilo kaybı.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinde tedavi yoluna gidilebilmesi için bu sorunun altında yatan nedenin araştırılması gerekiyor. Bunun sağlanması da bir cilt doktoruna gidilmesine bağlıdır. Gerekli muayene ve testler sonucunda nedeni bulunabilir.

Saç dökülmesini önlemek için;

 

 

  • Protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir.
  • Demir ve çinko eksikliği olanlarda ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir.
  • Stresten tamamen uzak durulmalıdır.
  • Saç jölesi saçların nefes almasını önler ve saç kaybına neden olur. Kullanıldığı takdirde aynı gün mutlaka yıkanması gerekmektedir.
  • Saç derisindeki kan akışını sağlayan damarlara akış yönünde masaj yapılması saç dökülmelerini önler.
  • Saçlara zarar veren kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalıdır.
  • Karbonhidrat içeren besinlerin çok fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.