Saç Ekimi Kesin Sonuç Veriyor mu?

Günümüzde en çok erkeklerin sorun yaşadığı saç dökülmesi durumu ya da kellik, dünyada ve ülkemizde çok sayıda kişiyi ilgilendiren bir sorun haline gelmiştir. Bu soruna çözüm arayışları da uzun süreden beri devam etmektedir. Kesin çözüm olarak görülen saç ekimi konusunda daha detaylı bilgilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

 

Saçların Dökülme Nedenleri

Günde en az 100 kadar saç telinin dökülmesi normal olarak karşılanır. Fakat aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülebilen bir incelme oluşuyorsa ilk olarak bir doktora başvurulması gerekir. Saç dökülmelerini durdurmanın en etkili yolu ise, saçta meydana gelen değişiklikleri erken fark ederek tedaviye başlama sürecidir. Fakat saç dökülmesinin nedeni tam olarak saptanmadan doğru bir tedavi şekli de uygulanamaz. Sağlıklı bir insanda saçların %90’ı sürekli uzama halindedir. Bu evre 2 ya da 6 yıl kadar sürebilmektedir.

Günde yaklaşık olarak 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içinde kabul edilir. Saç dökülmesinin nedenlerini tam olarak bilmek, bilinçli davranarak ilk baştan tedbir almanızı sağlayacaktır. Saçların başlıca dökülme nedenleri ise; genetik faktörler, eksik protein içerikli beslenmeler, demir eksiklikleri, mantar hastalıkları ve tiroid hastalıklarıdır.

Saç ekimlerinde fut ve fue olmak üzere iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Fut yöntemi ensedeki sağlıklı köklerin yer aldığı alandan, cerrahi uygulamalar ile bir deri parçasının şerit halinde alınarak eklere ayrılma işlemidir. Fue ise alanda iz bırakmadan, bu bölgenin en verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlayan ve tek tek kök toplama prensibine dayandırılan yöntemdir. Günümüzde genellikle Fue uygulaması tercih edilmektedir. Cerrahlar bir takım tekniklerle hem kökleri alır hem de köklerin ekerken ince iğneler kullanır. İyileşme normal yaşama dönüş ağrısız ve hızlı bir şekilde olmaktadır. Saç ekimlerinin ayrıca hastane bünyesinde yapılma zorunluluğu bulunur. Buradaki amaç, hastanedeki teknik donanımından yararlanılarak işlemin başarısının artırılması ve yetkili kişilerin bu işlemi gerçekleştirmesidir. Saç ekimi kesin sonuç veriyor mu sorusuna ise; günümüzde uzmanlar bu uygulamanın sonucunda kesin sonuç alındığını belirtmektedir, şeklinde rahatlıkla cevap verilebilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.