Safra Kesesinde Taş Belirtileri ve Düşürme Yöntemleri

Safra Kesesinde Taş Nasıl Oluşur?

Safra kesesi karaciğere yapışık olarak ve karaciğerin alt kısmında bulunan bir organımızdır. Bu organ karaciğerde yapılan safranın depolanmasını ve yoğunlaştırılmasını sağlar.

Safrada oluşan taşlar iki gruba ayrılır: Pigment taşları ve kolesterol taşları. Safranın yoğunlaşması ya da safra akımının durağanlaşmasına bağlı olarak oluşurlar. Pigment taşları, bazı hematolojik hastalıklarda kandaki alyuvar hücrelerinin yıkılmasıyla ortaya çıkan bilirubinin safra kesesi içinde birikmesiyle oluşurlar. Kolesterol taşları ise diyetle alınan kolesterolün safra içerisinde birikmesi ve safra tuzu kolesterol oranının değişmesiyle oluşurlar.

Safra kesesi taşları genetik bir yatkınlığa bağlı oluşabilmektedir. Kadınlarda daha sık; özellikle, 40’lı yaşlarda, renkli gözlü, şişman, sarışın, beyaz tenli ve bayanlarda görülür. Safra kesesinde taş çocuklarda nadiren görülür.

 

Safra Kesesinde Taş Olduğunun Belirtileri

Kişide herhangi bir yakınmaya yol açmadığı için safra kesesinde taş olduğu önceden bilinmez. Sessiz ilerleyen bir hastalıktır. Yüzde yirmilik bir kısmında karnın sağ üst tarafında sırta vuran bir ağrı, hazımsızlık, şişkinlik gibi şikayetlerle hastalık belirti gösterebilir. Belirtilerin safra kesesi taşından kaynaklandığını öğrenebilmek için en doğru yol üst karın ultrasonografisidir.

 

Safra Kesesi Taşları Nasıl Düşürülür?

Safra kesesi taşlarından böbrek taşlarında olduğu gibi kırılma ya da düşürme yöntemleri ile kurtulmak pek mümkün değildir. En etkili yol ameliyattır. Gelişen teknoloji ile kapalı ameliyatla safra kesesi taşlarından kurtulmak mümkündür. Günümüzde safra kesesi taşı ameliyatlarının yalnızca yüzde 5’i açık olarak yapılıyor. Hasat ameliyat sonrasında 1 gün hastanede gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebiliyor. 3 gün içinde günlük hayatına dönebiliyor ve 10 günün sonunda tamamen iyileşme gerçekliyor.

 

 

Safra kesesi taşlarında bir başka tedavi yöntemi de insan ve ayı safrasından elde edilen tuzlarla eritme yoluna gidilebilmesidir. Ancak bu tedavinin süresi taşın büyüklüğüne bağlı olarak 6 ay ile 2 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin tamamen taşları yok etme etkisi yoktur. Hastada taş oluşumu tekrarlanabilmektedir. O nedenle tedavi yöntemi olarak ameliyat kesin önerimizdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.