Sararmış Dişler İçin Beyazlatma Tavsiyeleri

Dişler birbirinden farklı birçok sebebe bağlı olarak sararır. Bu sebeplerin temelinde diş ve ağız bakımının tam olarak yapılamaması yatar. Diş sarılığı basit görünse de günlük hayatı oldukça etkileyen bir sorundur. Bir insanla iletişime geçerken en çok dikkat edilen yerlerden biri ağız ve çevresidir. Konuştukça veya güldükçe sarı dişlerle gözükmek istemezsiniz. Bu uzun vadede özgüveninizi de sarsar ve çevrenizdekilerle olan ilişkilere olumsuz olarak yansır.

 

 

Dişlerimiz Neden Sararır?

 • Çay, kahve, sigara ve alkollü içecekler dişlerin sararmasında en çok paya sahip olan etmenlerdir. Bunlar tüketildikten sonra ağzın fırçalanması sararmayı biraz daha azaltabilir.
 • Dişlerin düzenli olarak ve istenildiği gibi her yeri temizleyecek şekilde fırçalanmaması sonucu dişlerde yemek artıklarının birikmesi diğer birçok ağız hastalığı ile birlikte dişlerin sararmasına da yol açar.
 • Özellikle ağız yoluyla vücuda alınan bazı ilaçlar, başta antibiyotikler olmak üzere, dişlerde sararmaya yol açabilir. Kullandığınız ilacın prospektüsünden, o ilacın dişlerde sararmaya yol açıp açmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Kanser tedavisi gören insanlarda ve gebelik geçiren kadınlarda da sararmalar görülebilir ama tedavi bittikten sonra veya gebelik durumu geçtikten sonra kolayca tedavi edilip bir daha oluşması engellenebilir.
 • Yaşlılık da dişlerde sararmaya yol açar ve maalesef yaşlılıktan dolayı meydana gelen diş sararmaların tedavisi yoktur yani dişler herhangi bir şekilde beyazlatılamaz.

 

 

Sararan Dişler Nasıl Beyazlatılır?

 • Çay, kahve, sigara ve alkolü az kullanmanız ve sigara ile alkolü mümkünse bırakmanız tavsiye edilir.
 • Dişleri düzenli fırçalamak dişleri beyazlatır. Bunun için piyasada yer alan bazı özel diş fırçası ve macunlarını kullanabilirsiniz. Burada önemli olan dişleri doğru olarak fırçalamaktır.
 • Eğer diş sararmaları sizi gerçekten rahatsız eden bir düzeyde ise ve bir an önce bu sorunun bitmesini istiyorsanız bir diş hekimine başvurabilirsiniz. En zararsız ve hızlı çözüm yolunu size o önerecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mehmet parsak dedi ki:

  Bu mu çözüm hekiminize başvurun yada içki sigarayı bırakın çok sağolun ufkum açıldı. Gereksiz topic.

  1. Emre dedi ki:

   Adamsın Ağzımdan lafı aldın

  2. Ramazan dedi ki:

   Ne demesini bekliyordun *** en çok zarar veren deforme eden içki sigara dişleri en doğal çözümü vermiş adam sana iradene sahip ol dişinde beyaz olur sağlığında yerinde olur bu kadar basit

  3. Merve Sena Budak dedi ki:

   Kesinlikle haklısın.

 2. Asi dedi ki:

  Şaka gibi önerdiğin çözüm!!

 3. Hakan dedi ki:

  Güzel ve faydalı bilgiler. Teşekkürler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.