Şaşılık Neden Oluşur? Tedavi Edilebilir Mi?

Şaşılık doğuştan gelebilir veya sonradan da oluşabilir. İlginç bir rahatsızlıktır ve göz ile alakalı bir sağlık sorunudur. Bazı insanlar, kendi gözleriyle oynayarak şaşı olabiliyorlar. Şaşılık en basiti olarak, gözlerin içe doğru birleşmesidir. Okulda arkadaşlarınız ile hiç yapmadınız mı, biri parmağını gözlerinize doğru yaklaştırır ve o sırada gözlerinizin birleştiğini görebilirsiniz. Bu aslında bir sağlık sorunudur fakat yaptığımız zaman, bunun sağlık sorunu olduğunu anlayamayız.

 

Okulda Şaşılık Oyunları 

Bazen öyle oyunlar oynarız ki, sağlığımızı tehdit ettiğimizi bilemeyiz. Şaşılıkta aynıdır, çünkü birbirimizin gözleriyle oynarız, kim gözlerini birleştirebilir, kim göz kırpabilir ve benzeri sorular sorarak, birbirimiz ile iddalaşırız fakat daha sonra bir sorunun çıkıp çıkmayacağını tahmin bile edemeyiz. Okulda, bir arkadaşınız, parmağını paralel olarak tutar ve gözünüze yaklaştırır. Diğerleri ise gözlerin birbirine yaklaşmasını izler. Bu aslında şaşılıktır ve şaka ile yaptığımız şeyin, aslında gerçekten zararlı olabileceğini düşünemeyiz.

 

Herkes Şaşı Olabilir mi? 

Herkes şaşı olabilir mi diye soracak olursanız, tartışılır ve belki kişiler üzerinde denemeniz gerekir ki denemesi bedava ve çok basittir. Tek yapılması gereken şey, okulda yaptığımız şakalar gibi, bir parmak kullanmak ve gözleriniz nasıl hareket ediyor bakmak. Bazı insanların sinir sistemleri öyle bir şekilde çalışır ki, şaşı olursunuz ve gözlerini orada tıkanıp kalır, böylece şaşı hastalığını almış olursunuz. Bazı insanların gözleri doğuştan şaşıdır. Kişiden kişiye değişen bir durum söz konusu olmaktadır.

 

 

Şaşının Tedavisi Var mı? 

Şaşılık maalesef kişiden kişiye değişen bir göz rahatsızlığı olduğundan, tedavide aynı zamanda kişiden kişiye değişiyor. Gözlük kullanabiliyorlar veya bir süre bir gözü kapalı ve diğer açık gezebiliyorlar. Ortopedik tedavi veya gerektiği takdirde, cerrahi müdahalede yapılabiliyor. Bu yüzden, şaşılık tedavisi için öncelikle doktora başvurmanız gerekir. Sonrada oluşmuş veya doğuştan var olan bir sorun olabilir. Kişiden kişiye değişen bir hastalık için, direkt olarak bir cevap bulamazsınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.