Şebboy Bitkisinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Şebboy bitkisi, turpgiller ailesinden gelmektedir. İngilizce anlamı ise kanayan kalp demektir. İyi ya da çok yıllık bir bitki olan şebboyun çiçekleri sarı, mor, beyaz ve turuncu renktedir. Bu kadar yoğun ve kıvamlı bir bitki olması aynı zamanda kıvamlı bir kokuya sahip olmasını da beraberinde getirmiştir. Bunun sebebi de çiçeklerinde bulunan uçucu yağlardan kaynaklanır. Yoğun bir yağ hacmine sahip olduğu için günümüzde parfüm ve kodu sanayisinde en fazla tercih edilen ve kullanılan çiçeklerden birisi haline gelmiştir. Ama genel olarak bahçe bitkisi olarak kullanılır. Bunda güzel görüntüsü ve kokusu büyük rol oynamaktadır.

 

Kullanım Alanları

Şebboy bitkisi kozmetik ve tıpta kullanılmaktadır. Kozmetik alanlarında, yaprak ve tohumlarında bulunan uçucu yağların yoğunluğu nedeniyle parfüm yapımında, masaj yağlarının kokulandırılmasında ve koku ile ilgili diğer alanların tamamında kullanılır.

Tıp alanında kullanılması Şebboy bitkisinin tohumları ve çiçeklerinin kaynatılarak suyunun içilmesinin yanında tohumlarının yine çeşitli işlemlerden geçirilerek yağının çıkarılmasıyla elde edilen yağların içeriğindeki maddelerinin etkilerinin artırılarak yaralarının iyileştirilmesinde kullanılabilmektedir.

 

Şebboy Bitkisinin Faydaları

İki ya da çok yıllık bir bahçe bitkisi olan şebboy, bahçelere ekildiğinde yaydığı kokunun sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Bu bitkiyi koklamak aynı zamanda gerginliği almaya da yardımcı olur. Şebboy bitkisini kullanmak için, bitkiyi öncelikle kurutmak gerekir. Kurutulmuş olan şebboy bitkisinin daha sonra kaynatılarak suyunun içilmesi halinde idrar söktürücü bir etkisi de bulunur. Ayrıca bayanlarda regl kanamalarında kanamayı da artırmaktadır. Kurutulmuş olan şebboy bitkisinin bir başka özelliği de yapraklarının dövülerek toz haline getirildikten sonra bal ile karıştırılması ve macun halini aldıktan sonra topuklardaki çatlaklar için kullanılmasıdır. Kısa sürede bu çatlakların giderilmesinde etkilidir. Bununla birlikte yine bal ile yapılacak olan şebboy bitkisi karışımının az miktar su ile seyreltip, ağız çalkalanması halinde ağız içerisinde oluşan yaraların giderilmesi de sağlanabilir.

Şebboy bitkisinin faydaları ve kullanım alanları bu şekildedir. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen bu bitkinin kullanım alanları oldukça geniş olmakla beraber ağız ve ayak yaralarına da iyi geldiği yukarıda belirttiğimiz bilgilerden rahatlıkla anlaşılıp, kullanımı tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.