Şeker Düşüklüğü Belirtileri

Şeker düşüklüğü yada reaktif hipoglisemi, yaşam kalitemizi düşüren, insanlarda baş dönmesi, güçsüzlük ve enerji düşüklüğü yapan bir sorundur. Bir çok kişide sıkça görülmesine rağmen önem verilmeyen bir problemdir ve kilo veremeyen insanların genelinde şeker düşüklüğü sorunu bulunmaktadır.

 

REAKTİF HİPOGLİSEMİ’NİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eğer gün içerisinde aniden acıkmalar meydana geliyor ve çikolata, kek tarzı şeker içeriği yüksek olan besinler tüketme ihtiyacı duyuyorsanız; genellikle öğle sonraları baş ağrısı meydana geliyor ise; Öğle sonraları şekerli gıdaları tüketme istediğiniz artıyor ise; geceleri uyuduktan birkaç saat sonra uyanıyor, tekrar uyuyamıyorsanız ve kabuslar, kötü rüyalar görüyorsanız; gün boyunca üzerinizden gitmeyen bir halsizlik, yorgunluk var ise; yemek yiyene kadar kendinizi güçsüz ve halsiz hissediyor ve yemekten sonra üzerinize bir bitkinlik çöküyor ise ve yemek yeme vaktiniz geciktiğinde ellerinizde titremeler meydana geliyorsa; genel olarak duygusal yönünüz ağır basıyor ve yemeğinizi yiyemediğiniz de (tıpkı sigara bağımlılarında olduğu gibi) sinirleniyor ve kontrolünüzü kaybederek sonuçlarını düşünmeden insanları kırıyor iseniz; yemek öncesi kendinizi rahatsız ve huzursuz hissediyorsanız ve yemekleri yedikten sonra da üzerinize bir ağırlık çöküyor ve uyku isteğiniz oluyorsa; ve ayrıca bu ve bunun gibi belirtiler kahvaltı öncesi de sirayet ediyorsa reaktif hipoglisemi olma ihtimaliniz çok yüksek demektir.

 

REAKTİF HİPOGLİSEMİ’NİN NEDENLERİ

Kan şekeri düşüklüğünün temel sebebi strestir. Beyin stres durunda iken kortizol hormonunu normalden fazla salgılar ve bu hormon vücuttaki insülini etkisizleştirir.Bunun sonucunda da ortada reaktif hipoglisemi sorunu ortaya çıkar. 

Şeker düşmesinin diğer bir sebebi de kişinin ailesinde reaktif hipoglisemi hastası olmasıdır yani kişi beslenmesine çok dikkat etse bile sırf genetik sebeplerden dolayı şeker düşmesi sorunu ortaya çıkabilir, lakin bu tedavi edilemeyeceği manasına gelmez.

Reaktif hipoglisemi sorunun diğer sebepleri de kişinin fazlaca şeker ve kafein ağırlıklı beslenmesidir. Ayrıca bu tarz bir beslenme alışkanlığı kişiyi diyabete kadar götürebilir. Pilav-makarna yanında ekmek yemek gibi yoğun karbonhidrat içerikli yemekler yemek, sık ve aşırı bir biçimde kahve, kola gibi kafein içeriği yüksek içecekler tüketmekte şeker düşmesi hastalığının nedenleri arasında olabilirler.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.