Şeker Hastalığının Belirtileri ve Tehlikeleri

Şeker hastalığı, kronik bir hastalıktır ve pankreasta bulunan insilün hormonunun az salgılanması veya hiç salgılanmaması nedeniyle oluşur. Son 10 yılda ülkemizde oldukça artan şeker hastalığı çocuk yaşlarda hatta yeni doğan bebeklerde dahi görülmeye başlanmıştır.

 

 

Şeker Hastalığı Nedenleri

Cevabı tek olmamakla birlikte, doktorlar tarafından birçok neden söylenebiliyor. Genellikle strese bağlı olarak ortaya çıkabildiği söylenmektedir. Ayrıca ailede sıklıkla görülüyorsa, bu genetik olarak da insanda sonradan ortaya çıkabiliyor.

 

 

Şeker hastalığının tedavisi

Kronik bir hastalık olduğu için tedavisi konusunda kesin bir çözüm elde edilmiş değildir. Şeker hastalığının tiplerine bakıldığında Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılır. Tip 1 şeker hastalığında pankreas insülin hormonu üretemez. Bu sebeple tedavi olarak hastalara insülin iğnesi tedavisi uygulanır. Bu sadece geçicidir yani Tip 1 şeker hastası olan bir insan, ömür boyu insülin hormonunu iğne yoluyla almak zorundadır. Tip 2 şeker hastalığında ise, hastalara hap tedavisi uygulanır. Tip 2 de vücut çok az oranda insülin hormonu ürettiğinden hap ile bu çoğaltılıp tedavi uygulanmaktadır.  Son iki yılda İngiltere’de yapılan çalışmalar sonucunda Tip 2 şeker hastalığına tedavi yöntemi bulunmuştur.

Ülkemizde ilk olarak Florence Nightingale Hastanesi’nde gerçekleştirilen bu tedavi yönteminde, Tip 2 şeker hastasına ameliyat yoluyla başka bir pankreas nakli yapılır ve insülin hormonu değerlerinin artması sağlanır. Hasta 5 sene kontrol altında tutulup muayenelerini olduktan sonra aksi bir durum yok ise şeker hastalığından kurtulduğu anlamına gelmektedir. Tedavinin dışında şeker hastalığı için ameliyat olamayan hastalara ise, belirli diyetler önerilmektedir. Doktor kontrolünde yapılması gereken bu diyetlere hasta uyum gösterirse şeker hastalığının getireceği zararlardan korunmuş olur. Çeşitli bitkilerinde şeker dengesini sağladığı söylenmektedir. Bu bitkilere örnek olarak tarçın, mekke gülü bitkisi ve zencefil örnek olarak gösterilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.