Şekerli Yiyecekler ve Sivilce İlişkisi

Sivilce oluşumu cilt yapısı gibi birtakım genetik nedenlere de dayansa, beslenme alışkanlıklarımızın sivilce oluşumu üzerindeki etkisini kimse reddedemez. Şeker içeren ve özellikle yapay şeker içeren besinlerin ciltte daha fazla sivilce oluşturduğu ise, bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır. Uzmanlar sivilcelerden kurtulmanın en önemli yollarından birinin sağlıklı beslenme alışkanlığı olduğunu düşünüyor. Bunun da en temel kuralı, şekeri mümkün olduğunca az tüketmek.

 

Çikolata

Çikolata çoğumuz için vazgeçilmez bir lezzet olmasının yanı sıra mutluluk hormonu salgılanmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Ne yazık ki çikolata sadece mutluluk hormonu salgılanmasını sağlamıyor. Salgılanmasına sebep olduğu diğer hormonlar sivilce oluşumunu hızlandırıyor ve sivilcelerin sayısını artırıyor. Uzmanlar, çikolatadan vazgeçemiyorsanız bile, hiç olmazsa aşırıya kaçmadan dengeli olarak tüketmenizi ve çikolatayı hemen bir anda yemek yerine gün içine yayarak yemenizi tavsiye ediyor.

Ambalajlı Meyve Suları

İçerisinde çok fazla şeker bulunduran paketlenmiş meyve suları, sivilce oluşumunda oldukça. Uzmanlar yapay meyve suları içmek yerine meyvenin kendinin tüketilmesini veya evde doğal olarak kendinizin hazırlamasını hem sivilcelerin azalması içi hem de sağlığınız için şiddetle tavsiye ediyor.

Kola

İçerdiği yüksek şeker miktarıyla kola, sivilcelerin hızlı artışında büyük role sahiptir. Kolanın aşırı tüketimi ayrıca diş sağlığını da oldukça kötü etkiler ve obeziteye yol açabilir.

 

 

Şerbetli Tatlılar

Mutfağımızın eşiz lezzetlerini oluşturan şerbetli tatlılar (başta baklava olmak üzere), sivilce oluşumunu tetikler. Bu lezzetler her ne kadar vazgeçmesek de mümkün olduğunca dengeli kullanmalıyız.

 

Dondurma

Yaz mevsimlerinin vazgeçilmezi olan dondurmalar, glikoz açısından oldukça zengindir sivilcelerinizin bir hayli artmasına sebep olur. Özellikle paketli dondurmaları tüketmekten kaçınılmalı ve mümkünse doğal dondurmaları yemeliyiz. Evde kendi dondurmanızı yapmak da alternatif bir yöntemdir ve çok da zor değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.