Selülitler İçin Evde Etkili Egzersiz Ve Çalışmalar

Selülit, deri ve kas dokusunu birlikte bulunduran lifli bölgedeki yağ birikimi ile ortaya çıkmaktadır. Yağ dokusu, ağ dokusunu ters yöne ittirerek cildi, buruş buruş ve inişli çıkışlı gibi göstermektedir. Çok basit bir şekilde tanımı bu şekilde yapılmaktadır. Aslında bakılınca selülit sağlığa zararlı olduğu söylenemez. Kötü görüntü oluşturması sebebiyle istenmeyen bir cilt sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu bayanın dış görüntüsüne önem vermesi ve bakımlı olmayı tercih etmesi sebebiyle böyle bir görüntü özellikle genç bayanları rahatsız etmektedir.
Selülit Oluşmasındaki Etkenler Nelerdir?

Selülit bir cilt sorunu olarak ortaya çıkmakla birlikte erkeklerden daha çok bayanlarda görülmektedir. Tabi bunun etkileri de yaşamımızın içinde bulunmaktadır. Çünkü selülit denilen bu sorun bir gün içerisinde vücudunuzda nüksetmez. Zaman içerisinde yavaş yavaş kendini gösterir ve yayılır. Çeşitli faktörler arasında ise; kötü beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, hormon değişiklikleri, az su tüketimi, vücutta yağ oranının fazla olması gibi nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan genetik faktörlerde oldukça doğru bir tespittir. Aile içinde selülitle problem olan birisi var ise bu muhtemelen genetik olarak size de geçmiştir.

Bir diğer faktör ise; koyu tenli kişilerin açık tenli insanlara göre daha az selülitlerinin olduğu araştırılmış ve tespit edilmiştir. Eğer açık tene sahip iseniz selülit olma olasılığı daha fazladır.

Selülit İçin Evde Etkili Egzersiz Ve Çalışmalar Nasıl Olmalıdır?

Selülitin geçmesi için yapılan birçok krem ve tedaviler bulunmaktadır. Tabi ki doğal olmayan bir şeyin ne kadar iyi sonuç vereceği meçhuldür. Fiziksel aktivite eksikliğinden de kaynaklanan bu sorunu evde kolay şekilde çeşitli egzersiz ve çalışmalarla yok edebilir, tedavisini sağlayabiliriz. Bu sporlardan bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Bacak açık çömelme diye açıklanan, bacak kaslarını hareket ettirmek amacıyla yapılan bir egzersizdir. Pek çok kas grubunu aynı anda çalıştıran bir çömelme hareketidir. Bu egzersize başlarken ilk öncelikle ayakta dik bir pozisyon alın ve daha sonrasında bacaklarınızı omuz hizasında açın. Ayak parmaklar dışarıya doğru bakmalıdır. Ellerinizi göğsünüzün üzerinde birleştirin ve ayaklarınız sabit kalacak şekilde çömelin.
  • Kalçaları sıkıştıran köprü hareketi için ayak tabanlarınız yere sabit şekilde sırt üstü uzanın. Ellerinizi avuç içleriniz yerle temas edecek şekilde vücudunuzun iki yanına koyun. Ayaklarınızdan güç alarak omuzlarınızı yerden kaldırmadan poponuz üzerinde kalkın ve poponuzu sıkın. Hareketi seri bir şekilde yapın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.