Sıcak Havalarda Bile Titremek, Üşümek

Üşümek aslında sadece sıcak havalarda değildir. Soğuk havalarda da üşüme ve titreme görülebilir ancak havanın soğuk olması nedeniyle bu durum normal görünmektedir. Sıcak havalarda üşümek ise normal olmayan bir durum gibi görülebilmektedir. İnsanların çoğu farklı nedenlerden dolayı sıcak havalarda üşüme durumuyla karşılaşmaktadır. Bu nedenleri şöyle sıralamak mümkündür;

Cinsiyet Farkı;

Kadınlar, erkeklere oranla sıcak havalarda daha çok üşüyebilmektedir. Bunun nedeni kadınlarda bulunan östrojen hormonudur. Aynı zamanda kadınların sahip olduğu yağ oranı, erkeklere oranla daha fazla olduğu için yaz aylarında bile üşüme durumu görülebilmektedir.

 

Beslenme Alışkanlıkları;

Yeterli düzeyde beslenme almayan yada fastfood tarzında beslenen insanlarda vücut, ihtiyacı olan besinleri alamadığı için sürekli üşüme durumu görülmektedir. Sağlıksız beslenme vücut direncinin düşmesine neden olmaktadır.

 

Kan Basıncı;

Kan basıncının yüksek veya düşük olması gibi durumların görüldüğü hastalarda ellerin ve ayakların sürekli üşümesi söz konusu olabilir. Yüksek kan basıncı yaşayan kişilerde kan çok kolay aktığı için eller ve ayaklara tam olarak ulaşmamaktadır. Yüksek kan basıncı yaşayan kişilerde de kan akışı yavaş olduğu için çok az kan, uzuvlara ulaşmaktadır. Bu nedenle her iki durum da daha soğuk hissetmenize neden olmaktadır.

 

Troid Problemleri;

Bazı troid hastalıkları metabolizmayı yavaşlatmaya ve üşümeye neden olmaktadır. Eğer vücudunuzdaki üşüme problemine, egzersiz ve diyet yaptığınız halde sürekli kilo alma sorunu eşlik ediyorsa, troid hastalığıyla karşılaşma riskiniz var demektir.

 

Ruhsal Dengesizlikler;

Sürekli olarak sinir, stres, uykusuzluk gibi durumları yaşamak, sıcak havalarda bile üşümeye neden olmaktadır.

 

Vücut Kasları;

Sürekli hareketsiz kalmak, hem sıcak hem de soğuk havalarda üşümeye neden olmaktadır. Vücut ısısının %25’lik kısmı kas hareketlerinden oluşmaktadır. Sıcak havaalrda bile hareket etmemek, bu kas hareketlerinin vücuda sağladığı ısıdan faydalanmamanıza neden olmaktadır.

Bu problemle karşılaşmamak için alınabilecek önlemlerden ise şu şekilde bahsetmek mümkündür;

  • Yaz sıcağında dahi üşüyen ve yukarıdaki sebeplere sahip olan insanların, giyim biçimlerine dikkat etmeleri ve yanlarında yedek bir ceket bulundurmaları gerekir.
  • Açlık üşümeye neden olduğu için sürekli aç kalmaktan kaçınılmalı ve sık sık ama az yemek yenmelidir.
  • Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı ve sinirli hallerden kaçınılmalıdır.
  • Düzenli olarak kan tahlili yapılması ve herhangi bir sağlık sorunu yaşanması durumunda, önlem alınması çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.